Ziua de pauză i-a prins foarte bine lui Mani Gyenes, sătmăreanul de la Autonet Motorcycle Team a început a doua săptămână a Raliului Dakar cu cea mai bună clasare din acest an, locul 31 la finalul etapei a șaptea.

Etapa de duminică s-a desfășurat pe traseul Riyadh > Wadi Al Dawasir, pe o distanță de 741 kilometri și a avut cea mai lungă probă specială, 546 km, însă, din păcate, știrea zilei a fost decesul pilotului portughez Paulo Goncalves de la echipa Hero. Pilotul de 40 de ani a fost victima unei căzături, la kilometrul 276 al probei speciale dintre Riyad şi Wadi Al-Dawasir. Potrivit organizatorilor, sportivul a fost găsit în stare de inconştienţă şi în stop cardio-respirator de echipa medicală ajunsă la locul accidentului. După o încercare de resuscitare, el a fost transportat cu elicopterul la spitalul din Layla, unde a fost constatat decesul. După şase etape, portughezul ocupa locul 46 în clasamentul general.

Paulo Goncalves, campion mondial de rally cross country, în 2013, a ocupat locul al doilea la ediţia din 2015 a Raliului Dakar, după spaniolul Marc Coma. El participa a XIII-a oară la această competiţie. A debutat în 2006 şi a terminat de patru ori în Top 10.

Mani a început partea a competiției cu cea mai bună clasare de la această ediție a raliului, la finalul zilei a șaptea riderul sătmărean ajungând al 31-lea, cu timpul de 5 ore, 12 minute și 41 secunde, iar în clasamentul general a urcat până pe locul 33, cu timpul general de 34h 33’ 01’’. Etapa a șaptea a fost câștigată de argentinianul Kevin Benavides (04H 36′ 22’’), pe locul doi a ajuns spaniolul Joan Barreda (+01′ 23”), iar al treilea a sosit austriacul Matthias Walkner (+04′ 17”).

La clasa Malle Moto – Original (fără asistență tehnică), Mani Gyenes a încheiat etapa 7 pe locul doi, cu patru minute în spatele câștigătorului zilei, francezul Benjamin Melot, însă rămâne lider în clasamentul general, cu un avans de o oră și 25 minute în față ocupantul locului doi, francezul Florent Vayssade și cu o oră și 39 sec în fața francezului Benjamin Melot (locul 3).

La clasa Marathon, Mani Gyenes a încheiat etapa 7 pe locul patru (cea mai bună clasare din acest an), cu 18 minute în spatele câștigătorului zilei, Jaume Betriu, iar în clasamentul general al categoriei a urcat  pe locul 7.

Etapa a VIII-a de la #Dakar2020 era programată luni, 13 ianuarie, însă organizatorii au anulat-o, după decesul pilotului portughez Paulo Goncalves. Marți, 14 ianuarie, urmează cea mai lungă etapă din raliu,  891 de kilometri din care 415 kilometri de probă specială, iar miercuri se va porni în etapa maraton.
Program #Dakar2020:
Etapa 8 (13 ianuarie): Wadi Al Dawasir – Wadi Al Dawsir (713 km/474 km proba specială);
Etapa 9 (14 ianuarie): Wadi Al Dawasir – Haradh (891 km/415 km proba specială);
Etapa 10 (15 ianuarie): Haradh – Shubaytah (608 km/534 km proba specială);
Etapa 11 (16 ianuarie): Shubaytah – Haradh (744 km/379 km proba specială);
Etapa 12 (17 ianuarie): Haradh – Qiddiya (447km/374 km proba specială).
Articolul precedentBaschet | Victorie pentru CSM Satu Mare în primul meci din faza a doua a sezonului
Articolul următorSolde și salarii mai mari pentru personalul MAI de la 1 ianuarie