CSM Satu Mare a început cu o victorie faza a doua a sezonului Ligii Naționale de Baschet Feminin. Sătmărencele s-au impus, în prima etapă din Grupa A, la o diferență de 27 puncte (70-43) în fața Universității Cluj, într-un meci pe care l-au controlat din primul până în ultimul minut.

În meciul de sâmbătă seara a debutat noua achiziție a CSM-ului, Lauren Ervin, jucătoare născută pe 24 martie 1985 ce evoluează pe pozițiile 4-5 și care a venit din campionatul Turciei, de la ELAZIG ( medie de 10,4 puncte pe meci, 8,3 recuperări și 16,4 la eficiență).

Pentru CSM Satu Mare urmează deplasarea de la Sfântu Gheorghe, miercuri, 15 ianuarie, sătmărencele vor disputa returul sferturilor Cupei României. În meciul tur, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe s-a impus în Sla LPS Ecaterina Both din Satu Mare cu scorul de 71-67.

LNBF | Etapa 1 | CSM Satu Mare 70 – 43 Universitatea Cluj (15-6, 17-12, 17-14, 21-11)

Arbitri: Octavian Goina, Ștefan Atomulese, Mircea Alexandru;
Comisar FRB: Bucerzan Radu;
CSM Satu Mare: Mosby 18 puncte (12 recuperări), M. Miljkovic 11p, Olah (Orosz) 10p, Podar 9p, Huțanu 9p, L. Ervin 4p (13 recuperări), Ferenczi 4p, Popescu 3p, Stoiedin 2p, Pop, Szmutku, Kadar;
Antrenor: Mauro Procaccini;
Universitatea Cluj: Uiuiu 12 puncte, B. Fota 11p, King 8p, D. Fota 4p, Fleșer 3p, Neagu 3p, Stoica, Boloni, Apostol;

Program Grupa A, etapa 2:
CSM Satu Mare – FCC Baschet Arad (19 ianuarie, ora 18:00)
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – Universitatea Cluj
CSM Târgoviște – Olimpia CSU Brașov

Articolul precedentMagazin de suveniruri deschis în incinta castelului Károlyi din Carei
Articolul următorDakar 2020 | Etapa 7 | Emanuel Gyenes a urcat pe locul 33 în clasamentul general