CSM Satu Mare a încheiat la egalitate, 1-1, returul barajului de promovare cu campioana Ligii a IV-a din județul Bistrița-Năsăud, Minerul Rodna, și din sezonul viitor va evolua în Liga 3.

După victoria la scor, 5-0, din meciul tur al barajului, sătmărenii nu au forțat în deplasarea de la Bistrița, echipa pregătită de Ritli fiind preocupată pe parcursul primei reprize să nu primească gol, iar în repriza secundă a ieșit la joc, a egalat și a obținut promovarea în Liga 3 la finalul unui sezon în care pierdut doar două meciuri, 1-2 în finala cu Talna Orașu Nou și 1-2 cu Fortua Căpleni în Cupa României-faza județeană.

Meciul disputat pe terenul din Rodna a fost dominată de gazde, care şi-au arătat intenţiile ofensive încă din primele minute ale jocului şi, după ratarea lui Lazăr Boldiş din min. 13, au reuşit să deschidă scorul în minutul 23, prin Pantelimon, iar înainte de pauză, ”minerii” își puteau dubla avantajul, însă Prodan n-a nimerit cadrul porţii dintr-o poziţie excelentă.

Repriza secundă a fost dominată de jucătorii pregătiți de Zoli Ritli, care au reușit să egaleze după cinci minute de la starul reprizei, căpitanul-golgheter, Gabriel Cădar, marcând direct din lovitură liberă. Până la final nu s-a mai înscris deși sătmărenii au avut câteva ocazii bune de a marca și echipa CSM-ului încheie neînvinsă barajul de promovare în Liga 3.

La finalul acestui baraj pentru promovarea în Liga 3, toate CSM-urile participante au obţinut promovarea (Satu Mare, Bacău, Târgu Mureş şi Slatina), în timp ce

marea perdantă a barajului este campioana Bucureştiului, Carmen, învingătoarea Stelei, cea care la baraj nu a putut trece de reprezentanta judeţului Călăraşi, Mostiştea Ulmu. În tur, la Ulmu, a fost 3-3, iar în retur, Mostiştea a câştigat la Bucureşti cu 2-1, producând surpriza.

Baraj Liga 3 | Minerul Rodna 1 -1 CSM Satu Mare (1-0)
Marcatori: Avram (min. 23) / Cădar (min. 53);
Arbitru: Szekely Zoltan (Baia Mare);
Asistenți: Soponar Răzvan Ionuț (Baia Mare) și Lar Daniel Ștefan (Baia Mare);
Observatori: Gheorghe Constantin (Suceava) și China Cristian (Baia Mare);
Minerul Rodna: Vasile Avram – Prodan,  Pantelimon Avram, Popârțac, Hoza, Alexandru Boldiș, Viliczki, Munteanu, Capră, Lazăr Boldiș, Coșneac;
CSM Satu Mare: Curileac – Ţoca, Ritli, Doroş, Faur, (min. 84, Jakab) Simon (min. 83, Tincău), Schwarzkopf, Ionescu, B. Nyilvan (min. 89, Chifor), Cădar, Chitaş (min. 86, R. Nyilvan);
Antrenor: Zoltan Ritli;

Rezultatele manşei retur a barajului pentru promovarea în Liga 3:
Regiunea 1, Nord-Est:
Viitorul Albeşti (BT) 1-1 CSM BACĂU (BC)(0-5 în tur)
OZANA TÂRGU NEAMŢ (NT) 1-2Viitorul Liteni (SV) (4-1 în tur)
Moldova Cristeşti (IS) – HUŞANA HUŞI (VS) – Moldova Cristeşti nu are CIS şi nu are drept de participare.

Regiunea 2, Nord-Vest:
UNIREA MIRŞID (SJ) 2-0Viitorul Ulmeni (MM) (2-2 în tur)
Minerul Rodna (BN)1-1 CSM SATU MARE (SM)(0-5 în tur)
CSC SÂNMARTIN (BH) 2-0CS Floreşti (CJ) (2-0 în tur)

Regiunea 3, Centru:
VIITORUL ŞELIMBĂR (SB) 2-1CS Gheorgheni (HR) (3-2 în tur)
Olimpic Zărneşti (BV) 3-2 STĂRUINŢA ZAGON (CV)(1-2 în tur)
Sportul Petreşti (AB) 2-3 CSM TÂRGU MUREŞ (MS)(0-6 în tur)

Regiunea 4, Vest:
FORTUNA BECICHERECU MIC (TM) 6-1Voinţa Lupac (CS) (2-0 în tur)
Retezatul Haţeg (HD) 0-1 PROGRESUL PECICA (AR)(1-2 în tur)
GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEŞTI (GJ) 3-0CS Strehaia (MH) 3-0   (1-2 în tur)

Regiunea 5, Sud-Vest:
VIITORUL DĂEŞTI (VL) 3-0Real Bradu (AG) (2-1 în tur)
TRACTORUL CETATE (DJ) 1-0Unirea Brânceni (TR) (0-0 în tur)
Gloria Corneşti (DB) 1-2 CSM SLATINA (OT)(0-2 în tur)

Regiunea 6, Sud:
Carmen Bucureşti (B) 1-2 MOSTIŞTEA ULMU (CL)(3-3 în tur)
Viitorul Pantelimon (IF) 0-0 RECOLTA GHEROGHE DOJA (IL)(0-2 în tur)
CS BLEJOI (PH) 6-1AS Mihai Bravu (GR) (3-0 în tur)

Regiunea 7, Sud-Est:
AS Fotbal Team Săgeata (BZ) 0-3 ACS UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (GL)(1-2 în tur)
Mausoleul Mărăşeşti (VN) 0-3 VIITORUL IANCA (BR)(1-5 în tur)
POSEIDON LIMANU – 2 MAI (CT) 6-1Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) (2-1 în tur)