Campioana județului Satu Mare a obținut sâmbătă seară o victorie la scor în meciul tur din dubla cu Minerul Rodna pentru promovarea în Liga 3.

Echipa pregătită de Zoltan Ritli s-a impus cu scorul de 5-0 în fața campioanei judeţului Bistriţa Năsăud, Minerul Rodna, victoria categorică obținută pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” în fața câtorva sute de spectatori, dă mari speranțe echipei sătmărene în meciul retur, de la Rodna.

Meciul s-a jucat pe o căldură sufocantă, însă jucătorii sătmăreni au ieșit foarte motivați de la cabine și au deschis scorul după câteva zeci de secunde de la primul fluier al clujeanului Dan Dreve. B. Niylvan a speculat o bâlbâială a fundaşilor centrali de la Minerul și a șutat spre poarta goală, intervenţia portarului Avram a nefăcând altceva decât să împingă balonul în plasă. După începutul perfect de meci au urmat o serie de ocazii nefructificate de Cădar, Faur sau Nyilvan, golul doi al CSM-ului venind după exact o jumătate de oră de joc, Bogdan Faur transformând fără probleme o lovitură de la 11m. Scorul pauzei a fost stabilit de căpitanul-golgheter al CSM-ului, Gabi Cădar, care a marcat cu capul dintr-o centrare venită de la Flaviu Ionescu.

Startul reprizei secunde i-a avut pe oaspeți în prim plan, jucătorii Rodnei fiind de trei ori aproape de a reduce din diferență, însă intervențiile lui Curileac au făcut ca scorul să rămână nemodificat. În minutul 60, Florin Chitaș a marcat pentru 4-0 cu un șut din interiorul careului, iar cu un sfert de oră înainte de finalul jocului, Luca Tincău a marcat la prima atingere a balonului, cap din interiorul careului mic și a stabilit scorul final, 5-0 pentru CSM Satu Mare.

Returul este programat să se joace sâmbătă 22 iunie, de la ora 17:30, pe terenul din Rodna.

Baraj Liga 3 | CSM Satu Mare 5 – 0 Minerul Rodna (3-0)
Marcatori: B. Niylvan, Bogdan Faur (pen.), Gabi Cădar, Florin Chitaș, Luca Tincău;
Stadion: Olimpia ”Daniel Prodan” (Satu Mare);
Arbitru: Dan Dreve (Cluj-Napoca);
Asistenți: Radu Despa (Baia Mare) şi Cristian Lucaci (Baia Mare);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca), Leontin Moga (Zalău);

CSM Satu Mare: Marius Curileac – Vlăduț Ţoca, Raul Ritli, Marius Doroş, Flaviu Ionescu, Angelo Şimon (min. 85, Jakab Martin), Svarczkopf Istvan, Nyilvan Bogdan (min. 74, Luca Tincău), Nyilvan Rareș (min. 46, Florin Chitaş), Bogdan Faur, Gabriel Cădar (cpt.);
Rezerve: Daniel Oșan – Robert Chifor, Călin Vădan, Vlad Maxim;
Antrenor: Zoltan Ritli;
Minerul Rodna: V. Avram – P. Avram, Al. Boldiş, L. Boldiş, C. Capră, Coneac, V. Munteanu, Hora, Pioraş, Popîrjac, Vilioveski/ Curucă, Prodea, Al. Capră;
Rezultatele manşei tur a barajului pentru promovarea în Liga 3:
Regiunea 1, Nord-Est:
CSM Bacău (BC) 5 – 0Viitorul Albeşti (BT)
Viitorul Liteni (SV) 1 – 4 Ozana Târgu Neamţ (NT)
Huşana Huşi (VS) 3 – 0Moldova Cristeşti (IS)

Regiunea 2, Nord-Vest:
Viitorul Ulmeni (MM) 2 – 2 Unirea Mirşid (SJ)
CSM Satu Mare (SM) 5 – 0Minerul Rodna (BN)
CS Floreşti (CJ)0 – 2 CSC Sânmartin (BH)

Regiunea 3, Centru:
CS Gheorgheni (HR)2 – 3 Viitorul Şelimbăr (SB)
Stăruinţa Zagon (CV) 2 – 1Olimpic Zărneşti (BV)
CSM Târgu Mureş (MS) 6 – 0Sportul Petreşti (AB)

Regiunea 4, Vest:
Voinţa Lupac (CS) 0 – 2 Fortuna Becicherecu Mic (TM)
Progresul Pecica (AR) 2 – 1Retezatul Haţeg (HD)
CS Strehaia (MH) 2 – 1Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ)

Regiunea 5, Sud-Vest:
Real Bradu (AG) 1 – 2 Viitorul Dăeşti (VL)
Unirea Brânceni (TR) 0 – 0 Tractorul Cetate (DJ)
CSM Slatina (OT) 2 – 0Gloria Corneşti (DB)

Regiunea 6, Sud:
Mostiştea Ulmu (CL) 3 – 3 Carmen Bucureşti (B)
Recolta Gheorghe Doja (IL) 2 – 0Viitorul Pantelimon (IF)
AS Mihai Bravu (GR)0 – 3 CS Blejoi (PH) 

Regiunea 7, Sud-Est:
ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) 2 – 1AS Fotbal Team Săgeata (BZ)
Viitorul Ianca (BR) 5 – 1Mausoleul Mărăşeşti (VN)
Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) 1 – 2 Poseidon Limanu-2 Mai (CT)