Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare cu FCC ICIM Arad

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obţinut sâmbătă a treia victorie din acest sezon în fața echipei FCC ICIM Arad, scor 78-62.

Jocul disputat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare a contat pentru etapa a șasea din Grupa Roşie a Ligii Naţionale de baschet feminin, penultima a turului fazei a doua a sezonului. În prima fază a sezonului, CSM Satu Mare a câștigat, acasă, contra arădencelor în primul joc al sezonului (74-59), iar în retur, la Arad, s-a impus cu scorul de 66-52.

Baschetbalistele ”sătmărence” au dominat de la un capăt la altul partida de sâmbătă, primul sfert câștigându-l la o diferență de zece puncte, 23-13, sfertul doi a revenit arădencelor, 20-15, scorul la pauza mare fiind 38-33 în favoarea CSM-ului. Repriza a doua a început cu trei coșuri consecutive pentru CSM, Amukamara, Lloyd și Denson ducând scorul la 44-33, iar până la finalul sfertului diferența a crescut la 16 puncte în favoarea echipei pregătite de Maikel Lopez. În ultima parte a  meciului, arădencele s-au apropiat o singură dată la nouă puncte și o dată la 11 puncte, însă în ultimele minute de joc CSM Satu Mare s-a distanțat la 20 puncte (78-58), scorul final fiind stabilit de dubla lui Fodor, 78-62.

Dlesha Lloyd a fost coșghetera meciului, cu 21 puncte marcate, Amukamara a reușit 17 puncte + 9 pase decisive, Mandache a înscris 12 puncte + 6 recuperări, în timp ce pentru FCC ICIM Arad Milica Deura a marcat 17 puncte (5 reușite de 3 puncte)+7 recuperări și 7 pase decisive, Fodor a reușit 14 puncte și Dzombeta a înscris 12 puncte. Fosta jucătoare a CSM-ului, Destiny Williams a fost în double-double, 11 puncte+ 10 recuperări.

Etapa următoare, sâmbătă, 2 februarie, CSM Satu Mare va primi vizita campioanei, ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe.

LNBF | Grupa Roșie | Etapa 6 | CSM Satu Mare 78 – 62 FCC ICIM Arad (23-13, 15-20, 17-10, 23-19)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Vlad Potra, Tiberiu Serbulea, Lajos Kovago;
Comisar: Radu Vaida;
CSM Satu Mare: Lloyd 21 puncte, Amukamara 17 puncte, Mandache 12 puncte, Baltic 10 puncte, Denson 8 puncte, Huţanu 5 puncte, Olah 3 puncte, Kadar 2 puncte, Pane, Uiuiu, Pop, Lazăr;
Antrenor: Maikel Lopez;
FCC ICIM Arad: Deura 17 puncte, Fodor 14 puncte, Dzombeta 12 puncte, Williams 11 puncte, Ardelean 6 puncte, Ciotir 2 puncte, Mercea, Bartok, Neagu;
Antrenor: D. Moraru;