România U21 | Sătmăreanul Adrian Rus, titular în victoria cu Bosnia-Herțegovina

După victoria de vineri din Portugalia, reprezentativa Under 21 a României a câștigat un nou meci important în drumul spre Campionatul European de anul viitor. Adversara tricolorilor a fost Bosnia-Herțegovina, liderul grupei până la startul partidei.

Dacă în meciul din Portugalia sătmăreanul Adrian Rus a intrat după pauză în locul lui Ianis Hagi, astăzi, la Ovidiu, selecționerul Mirel Rădoi a început cu Rus titular, iar acesta a avut o prestație bună pe tot parcursul jocului.
Ianis Hagi a fost vedeta indiscutabilă a serii, mijlocaşul celor de la Viitorul a marcat direct din lovitură de colţ, sub privirile tatălui său, care şi-a pus mâinile în cap când a văzut execuţia.

În minutul 16, Adrian Petre a deschis scorul printr-o deviere din centrare lui Ianis Hagi. După ce portarul advers l-a blocat pe Man în minutul 62, Ianis Hagi a marcat pentru 2-0, în minutul 70, direct din corner.

Tricolorii au devenit liderii grupei și mai au de disputat două meciuri, acasă, cu Țara Galilor (12.10.2018) și cu Liechtenstein (16.10.2018).

România U21 2 – 0 Bosnia-Herțegovina U21 (1-0)

România: 1. I. Radu-cpt. – 2. Boboc (20. Ciobanu, 75′), 4. Pașcanu, 18. Rus, 3. Ștefan – 14. Oaidă, 17. Cicâldău (21. Dulca, 85′) – 8. Man, 10. Hagi, 7. Coman (16. Mățan, 68′) – 11. Petre;
Rezerve: 12. Căbuz – 6. Grigore, 9. Moldoveanu, 13. Moruțan;
Selecționer: Mirel Rădoi;

Bosnia-Herțegovina: 1. Trkulja – 7. Memija-cpt., 4. Mihojevic, 6. Radeljic, 3. Kadusic – 13. Cabar, 23. Loncar (18. Hadziahmetovic, 78′) – 11. Kuzmanovic (8. Catakovic, 59′), 10. Gojak, 19. Menalo (14. Peco, 71′) – 9. Demirovic.
Rezerve: 12. Kovacevic – 5. Serbecic, 15. Mujakic, 16. Mulahusejnovic;
Selecționer: Vinko Marinovic;

Articolul precedentSe cere permanentizarea punctului de trecere a frontierei la Peleș