Sâmbătă după-amiază, în cadrul etapei a XX-a din Seria 5 a ligii a treia, Unirea Tășnad a fost învinsă de vecina de clasament, ACS Unu Fotbal Gloria, cu scorul de 2-1.

Înfrângerea de azi, de pe Stadionul Unirea, este a treia înfrângere consecutivă din acest an, în fața propriilor suporteri, pentru echipa pregătită de Cristi Popa și a opta din acest sezon competițional.

Înaintea acestei etape, cele două echipe erau despărțite de un punct în clasamentul seriei, tășnădenii ocupând locul nouă (24 puncte), iar bistrițenii locul zece, cu 23 puncte, însă după rezultatul de azi, cele două echipe au făcut schimb de locuri, tășnădenii coborând pe locul zece, iar bistrițenii urcând pe locul nouă, cu două puncte în plus.

Oaspeții au deschis scorul după o jumătate de oră de joc, prin Sebastian Rus, însă pe parcursul reprizei bistrițenii au mai avut două mari ocazii de gol prin Curtuiuș și Stoianof. În startul reprizei secunde, oaspeții și-au dublat avantajul prin golul marcat de Marius Curtuiuş, după o lovitură de colț, iar după cinci minute, Angelo Cociana transformat o lovitură de pedeapsă și a stabilit scorul final al jocului.

Pentru Unirea Tășnad urmează o deplasare dificilă la ocupanta locului trei din clasamentul seriei, Minaur Baia Mare.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 20 | FC Unirea Tăşnad – ACS Unu Fotbal Gloria
Marcatori: Angelo Cocian (min. 50 – pen.) / Sebastian Rus (min. 30), Marius Curtuiuş (min. 46);
Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Inoan Vlad (Cluj);
Asistenți: Pojar Paul Bogdan (Cluj) și Torok Gyurko Zoltan Attila (Cluj);
Observatori: Marchis Traian (Baia Mare) și Suciu Ioan Viorel (Târgu Mureş);
FC Unirea Tăşnad: Ioan Anișoreac – Marius Bălău, Mark Parnău, Vincze David, Laurențiu Cătună, Denis Cubaș, Szekely Krisztian, Angelo Cocian, Andrei Tutuța, Alex Talpoș, Sebastian Pușcașu;
Rezerve: Kerezsi Casian – Raul Silaghi, Vincze Levente, Călin Pop, Florin Palinceac, Tudor Suciu, Virag Szilard;
Antrenori: Popa Cristian și Suciu Ovidiu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 20:
Vineri, 29 martie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1 – 0 Sănătatea Cluj (0-0)
Avântul Reghin 2 – 0 Sticla Arieşul Turda (0-0)
Gaz Metan Mediaş II 0 – 2 Unirea Dej(0-1)
CFR Cluj II 5 – 3 CS Iernut (2-0)
Sâmbătă, 30 martie:
Olimpic Cetate Râşnov 4 – 1MSE Târgu Mureş (1-1)
FC Unirea Tăşnad 1 – 2 ACS Unu Fotbal Gloria(0-1)
AFC Hărman 1 – 1 Minaur Baia Mare (1-0)
ACS Fotbal Comuna Recea 5 – 1 AFC Odorheiu Secuiesc (2-0)

Clasament Liga 3, Seria 5:
1. ACS Fotbal Comuna Recea 49p
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 46p
3. Minaur Baia Mare 40p