Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au învins în această după-amiază Phoenix Știința Constanța (68-51) și s-au calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Cupei României.

Meciul disputat în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe a fost dominat de sătmărence, care au condus în permanență pe toată durata meciului, adjudecându-și trei sferturi, (18-14, 19-14 și 15-7), iar sfertul trei s-a încheiat la egalitate 16-16.

CSM Satu Mare a început meciul cu Kadar, Mandache, Lloyd, Denson și Amukamara, în timp ce pentru Știința Constanța primul cinci a fost alcătuit din Armanu, Fota, Douglas, Jovanovic și Erak.

Brittany Denson a fost coșghetera partidei și a fost declarată cea mai bună jucătoare a meciului #BTPlayerOfTheGame după prestația din această seară – 21 puncte, 7 recuperari, 21 eficiență. Pentru CSM Satu Mare au mai marcat Olah (Orosz) 11 puncte (5 recuperări), Amukamara 10 puncte (7 assist-uri+6 recuperări), Huțanu 7 puncte, Tavic 6 puncte, Mandache 5 puncte, Kadar 2 puncte, Lloyd 2 puncte, Uiuiu 2 puncte și Baltic 2 puncte.

Pentru constănțence Vladinka Erak a fost cea mai bună marcatoare, cu 14 puncte, iar Douglas și Jovnovic au reușit câte 13 puncte.

Mâine, de la ora 19:00, CSM Satu Mare va juca cu trofeul pe masă cu campioana Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

Cupa României | Semifinala | CSM Satu Mare 68 – 51 Phoenix Știința Constanța (18-14, 19-14, 16-16 și 15-7);
Sala: SEPSI Arena (Sf. Gheorghe);
Arbitri: Costin Bogdanescu, Amalia Marchis, Razvan Opris;
Comisar FRB: Tiberiu Rist;
CSM Satu Mare: Brittany Denson 21 puncte, Olah (Orosz) 11 puncte (5 recuperări), Amukamara 10 puncte (7 assist-uri+6 recuperări), Huțanu 7 puncte, Tavic 6 puncte, Mandache 5 puncte, Kadar 2 puncte, Lloyd 2 puncte, Uiuiu 2 puncte și Baltic 2 puncte;
Antrenor: M. Lopez Alonso;

Articolul precedentLiga 3 | Unirea Tășnad, învinsă acasă de ACS Unu Fotbal Gloria
Articolul următorPeste 1400 de puieți de stejar au fost plantați în Pădurea Foieni