Liga 3 | Unirea Tășnad a încheiat la egalitate duelul cu Minaur Baia Mare

Sâmbătă, în cadrul etapei a șasea din Liga 3, FC Unirea Tășnad a încheiat la egalitate, 1-1, duelul cu fostul lider din Seria 5, Minaur Baia Mare.

A fost un duel între două dintre cele trei echipe ale seriei neînvinse în acest sezon, tășnădenii obținând două victorii și trei rezultate de egalitate în aceste prime cinci etape, în timp ce băimărenii au înregistrat patru victorii și un rezultat de egalitate, iar la finalul jocului de azi cele două echipe rămân în continuare neînvinse în acest sezon al ligii a III-a.

În prima repriză Unirea a controlat meciul și a deschis scorul după o jumătate de oră de joc, Nemeș a scos un penalty, iar Stanciu a transformat cu siguranță și la pauză tășnădenii au intrat în avantaj. În partea secundă a fost un joc de uzură, însă cei care au presat mai mult și au marcat au fost băimărenii, Kis Lorant reușind egalarea în minutul 70 al jocului, iar până la final au mai avut câteva ocazii de gol, însă portarul Florin Gorbe a fost într-o zi bună și meciul s-a încheiat la egalitate, -.

În urma rezultatului de azi, Unirea Tășnad a coborât pe locul șase în Seria 5, cu 10 puncte, iar Minaur Baia Mare a coborât din fotoliul de lider până pe locul trei, cu 14 puncte. Liderul seriei este AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (15 puncte), iar pe locul doi a urcat Fotbal Comuna Recea, tot cu 15 puncte.
În etapa următoare tășnădenii vor juca în deplasare la Unirea Dej, după care vor juca acasă cu Odorheiu Secuiesc.

• ”Sunt bucuros că am rămas neînvinți, dar totodată nu pot spune că sunt mulțumit de rezultat. Ne doream victoria, dar după aspectul jocului spun că este un scor echitabil. Prima repriza a fost clar a noastra, a doua a lor, fără dubii. Nu înțeleg de ce ne-am retras, nu înțeleg de ce am facut pasul înapoi și i-am lăsat să ne domine în repriza a doua. Una peste alta eu îi felicit pe baieți pentru că am rămas neînvinși. Am jucat pentru public, pentru noi. Nu a fost o tactica de retragere pe care eu să le-o spun baieților. Probabil băiămarenii au fost mai proaspeți decât noi, și au dorit mai mult să intre în joc, după ce nu au reușit acest lucru în prima repriză. Probabil că nu au vrut să riște!”, a declarat la finalul meciului antrenorul Unirii Tășnad, Cristian Popa.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 6 | FC Unirea Tăşnad 1 – 1 Minaur Baia Mare (1-0)
Marcatori: Raul Stanciu (min. 20, penalty) / Kis Lorant (min. 70);
Arbitru: Ștef Claudiu (Târgu Mureş);
Asistenți: Meres Robert (Cluj-Napoca) și Corb Sergiu Paul (Zalău);
Observatori: Moga Leontin (Zalău) și Popa Vasile (Bistriţa);
FC Unirea Tăşnad: Florin Gorbe – Varga Markusz, Florin Palinceac, Vincze Levente, Denis Cubaș, Mark Parnău, Szekely Krisztian, Pavel Nemeș, Adrian Ciul, Raul Stanciu, Marius Bălău;
Rezerve: Kereszi Casian – Angelo Cocian, Mădălin Bolba, Cosmin Anton, Raul Silaghi, Sebastian Cucuruzan;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;
Minaur Baia Mare: Alex Gudea – Ciprian Duruș (cpt.), Kis Lorant, David Simion, Răzvan Lupu, Valer Giurgiu, Tudor Balmoș, Denis Lihet, Sorin Șerban, Sandu Bococi, Marius Feraru;
Rezerve: Gabriel Danciu, Mihai Roșca, Călin Borota, Paul Chiș-Toie, Cătălin Tutuța, Bogdan Boje,
Antrenor: Dorin Toma;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 6:
Vineri, 28 septembrie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3 – 0 CFR Cluj II (1-0)
Gaz Metan Mediaş II 1 – 3 AFC Odorheiu Secuiesc (1-1)
Avântul Reghin 3 – 1 MSE Târgu Mureş (2-0)
Sănătatea Cluj 2 – 1 Sticla Arieşul Turda (1-0)
Sâmbătă, 29 septembrie:
ACS Fotbal Comuna Recea 7 – 0 CS Iernut (4-0)
AFC Hărman 2 – 2 Unirea Dej (1-1)
FC Unirea Tăşnad 1 – 1 Minaur Baia Mare (1-0)
Olimpic Cetate Râşnov 1 – 0 ACS Unu Fotbal Gloria (1-0)

CLASAMENT Liga 3, Seria 5:

1. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 15 puncte
2. ACS Fotbal Comuna Recea 15p
3. Minaur Baia Mare 14p