CSM Satu Mare s-a calificat în sferturile Cupei României după o victorie la peste 100 puncte în meciul doi cu Rapid

CSM Satu Mare a câștigat astăzi meciul doi al confruntării cu Rapid din turul inaugural al Cupei României și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Vineri seară, în primul joc al dublei cu Rapid București, sătmărencele s-au impus cu scorul de 98-75, au condus pe toată durata jocului și au câștigat toate cele patru sferturi (29-18,  25-20, 23-20 și 21-17), cea mai mare diferență de scor a fost de 23 puncte, iar mai mult de jumătate dintre punctele marcate au fost înscrise de jucătoarele de pe bancă (52 puncte).

În meciul de astăzi, baschetbalistele pregătite de Marius Dobă au reușit să înscrie peste 100 puncte și au încasat doar 47, toate cele patru sferturi fiind câștigate la diferențe consistente (35-10, 29-10, 25-13 și 19-9). Cea mai mare diferență de scor înregistrată azi a fost de 68 puncte în favoarea CSM-ului, cele mai multe puncte au fost înscrise tot de Andreea Olah (Orosz), 21 puncte, iar jucătoarele de pe bancă au contribuit cu 54 puncte pe tabelă.

Ținând cont de sistemul competitional, cele șase echipe învingătoare din turul inaugural (CSM Satu Mare, ACS Târgu Secuiesc, CSM Târgovişte, ICIM Arad, CSM Alexandria, Phoenix Constanţa) vor accede în faza următoare, alături de o echipa lucky-looser (Olimpia Braşov) și de ACS Sepsi Sic Sfantu Gheorghe, acestea urmând să evolueze în cadrul celui de-al doilea tur al Cupei României (cu meciuri în 27 februarie și 06 martie 2019). Meciurile dintre acestea vor fi stabilite prin tragere la sorti.

Cele patru echipe învingătoare din turul secund vor accede în Final 4 Cupa României, feminin, turneul fiind programat pentru perioada 30-31 martie 2019, iar meciurile din semifinale vor fi stabilite prin tragere la sorti.

Cupa României | CSM Satu Mare 108 – 42 Rapid București (35-10, 29-10, 25-13, 19-9)

Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Cristian Trofim, Alina Dekany și Kovago Lajos;
Comisar FRB: Radu Vaida;
CSM Satu Mare: Olah 21p, Kadar 14p, Baltic 13p, Pop 12p, Huțanu 9p, Lioyd 8p, Denson 8p, Lazăr 8p, Mandache 6p, Tavic  5p, Moldoveanu 4p, Uiuiu;
Antrenor: Marius Dobă;
Rapid București: Cuatu 15p, Cazacu 8p, Stanici 5p, Ticu 4p, Bejan 2p, Burlakova 2p, Lupusavei 2p, Pantazi 2p, Anghel 2p, Matei, Vlad, Grigore;
Antrenor: Dan Militaru.

Articolul precedentZeci de incendii din cauza coșului de fum necurățat
Articolul următorLiga 3 | Unirea Tășnad a încheiat la egalitate duelul cu Minaur Baia Mare