Vineri, în cadrul etapei a XVII-a din Seria 5 a Ligii a III-a, echipa pregătită de Cristi Popa a pierdut cu scorul de 2-0 meciul disputat pe terenul din baza “Clujana” în compania celor de la Sănătatea Cluj.

Prima deplasare a tășnădenilor din acest an a fost bună doar pe jumătate, echipa pregătită de Cristi Popa a făcut un joc bun în prima repriză, însă pe parcursul reprizei secunde, echipa gazdă a forțat și a reușit să câștige prin golurile marcate de Cătălin Creţ (min. 59) și Dan Matei (min. 69). În meciul tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 2-2, meciul de la Tășnad.

Etapa următoare, sâmbătă, 16 martie, Unirea Tășnad va primi vizita vecinei de clasament, Sticla Arieşul Turda.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 17 | Sănătatea Cluj 2 – 0 FC Unirea Tăşnad (0-0
Marcatori: Cătălin Creţ (min. 59), Dan Matei (min. 69);
Arbitri: Mihai Ioan Iulian (Râmnicu Vâlcea), Schiopet Claudiu (Braşov), Osmache Claudiu (Braşov);
Observatori: Marchis Traian (Baia Mare) și China Cristian (Baia Mare);
Sănătatea Cluj: Lăzăreanu (cpt.) – Porumb, Matei, Rada, Paul, Ţârlea, Ciupe, Chelariu, Creţ, Roman, Lupu;
Rezerve: Grămadă – Bucur, Gaşpar, Tilincă, Paşca, Duca, Szolosi;
Antrenori: Dan Matei și Csaba Kis;
FC Unirea Tăşnad: Anişoreac – L. Vincze, Bălău (cpt.), Varga, Palinceac, R. Silaghi, Cubaş, Parnău, Cocian, Szekely, Talpoş;
Rezerve: Kerezsi – D. Vincze, Puşcaşu, Suciu, Cătuna, C. Pop, Ziman;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;
Rezultate Liga 3, Seria5, etapa 17:
Vineri, 8 martie:
AFC Odorheiu Secuiesc 0 – 1 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-0)
Unirea Dej 5 – 0 CS Iernut (1-0)
ACS Unu Fotbal Gloria 3 – 0 ACS Fotbal Comuna Recea (1-0)
MSE Târgu Mureş 0 – 4 Gaz Metan Mediaş II (0-1)
Sticla Arieşul Turda 1 – 1 AFC Hărman (1-1)
Sănătatea Cluj 2 – 0 FC Unirea Tăşnad (0-0)
Avântul Reghin 0 – 1 Olimpic Cetate Râşnov (0-1)
Sâmbătă, 9 martie:
Minaur Baia Mare – CFR Cluj II (ora 15:00)

Clasament Liga 3, Seria 5:
1. ACS Fotbal Comuna Recea 40 puncte
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 37 puncte
3. Minaur Baia Mare 35 puncte
4. Sănătatea Cluj 33 puncte
5. CFR Cluj 2 32 puncte
6. Olimpic Cetate Râşnov 29 puncte
7. Avântul Reghin 27 puncte
8. Sticla Arieşul Turda 25 puncte
9. FC Unirea Tăşnad 21 puncte
10. AFC Unu Fotbal Gloria 21 puncte
11. Unirea Dej 16 puncte
12. AFC Hărman 16 puncte
13. MSE Târgu Mureş 15 puncte
14. AFC Odorheiu Secuiesc 13 puncte
15. Gaz Metan Mediaş 2 10 puncte
16. CS Iernut 6 puncte