Liga 3 | Unirea Tășnad a terminat la egalitate cu ”virușii verzi”

Sâmbătă, în cadrul etapei a II-a din Seria 5 a Ligii a III-a, pe Stadionul Unirea din Tăşnad, echipa pregătită de Cristi Popa a primit vizita celor de la Sănătatea Cluj, iar la finalul unui joc bun, dominat în mare parte de oaspeți, cele două echipe au încheiat la egalitate, 2-2.

Sănătatea Cluj a început mai bine jocul și după un sfert de oră a deschis scorul prin golul marcat de Ceaca, iar până la pauză clujenii au mai înscris o dată prin Roman, însă arbitrul Kemenes Norbert l-a anulat considerând că mingea a depăşit, înainte, linia de margine.
Prima parte a reprizei secunde i-a avut tot pe clujeni la conducere, aceștia desprinzându-se pe tabelă prin golul marcat de Lupu în minutul 55, însă finalul jocului a aparținut tășnădenilor. Susținuți din tribună de fidelii suporteri tășnădeni, fotbaliștii Unirii au presat pe final de meci și au reușit să marcheze două goluri prin Raul Silaghi (min. 70) și Călin Vădan (min. 85) reușind astfel să obțină un punct și să se mențină neînvinși în acest start de sezon.
Etapa viitoare, vineri, 8 septembrie, tășnădenii vor juca în deplasare la Arieșul Turda, care a pierdut astăzi, pe final de meci, 3-1, pe terenul celor de la AFC Hărman.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 2 | FC Unirea Tăşnad 2 – 2 Sănătatea Cluj (0-1)
Marcatori: Raul Silaghi (min. 70) și Călin Vădan (min. 85) /Andrei Ceaca (min. 15), Adrian Lupu (55);
Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Kemenes Norbert (Baia Mare);
Asistenți: Fiter Ciprian (Satu Mare) și Zifceac Ludovic (Aleşd);
Observatori: Mocanu Silviu (Arad) și Boros Petru (Oradea);

FC Unirea Tășnad: Florin Gorbe – Vincze David, Marius Bălău (cpt.), Mark Parnău, Florin Palinceac, Cosmin Anton, Adrian Ciul, Angelo Cocian, Călin Vădan, Raul Silaghi, Raul Stanciu;
Rezerve: Kerezsi Casian – Markusz Varga, Vincze Levente, Denis Cubaș, Pavel Nemeș, Szekely Krisztian, Mădălin Bolba;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu (cpt.)- Gârjoabă, Matei, Porumb, Creț, Lupu, Pașca, Paul Cristian, Lupu, Roman, Ceaca;