FC Unirea Tăşnad a fost învinsă, sâmbătă, de AFK Csikszereda cu scorul de 2-0 și a retrogradat matematic din Liga 3.

Rezultatul înregistrat sâmbătă la Tășnad a ”rezolvat” ecuația seriei a cincea din Liga 3, cu o etapă înainte de finalul sezonului, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc obținând promovarea în Liga 2, iar FC Unirea Tășnad este matematic retrogradată din Liga 3…

Despre joc nu sunt foarte multe de spus, Eder Gonzalez închizând tabela cu o dublă (min. 2 și 44) reușită înainte de pauză. În ultima etapă a sezonului, FC Unirea Tășnad va juca în deplasare la ocupanta locului patru din serie, Olimpic Cetate Râşnov.

Lupta pentru promovare în liga secundă s-a încheiat în acest weekend, SCM Gloria Buzău (Seria 1), Rapid București (Seria 2) şi Turris Oltul Turnu Măgurele (Seria 3), CSM Şcolar Reşiţa (Seria 4) şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Seria 5) sunt echipele care vor evolua din sezonul viitor în liga secundă.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 29 | FC Unirea Tăşnad 0 – 2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-2)
Marcator: Eder Gonzalez (min. 2, 44);
Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Avram Robert (Piteşti);
Asistenți: Bălan Gheorghită (Piteşti) și Gaspar Vlăduț (Târgu Mureş);
Observatori: Jiga Dan (Bistriţa) și Boros Petru (Oradea);
FC Unirea Tăşnad: Anişoreac – Palinceac, Varga, Cătuna, Parnău, Silaghi, Cubaş, C. Pop, Szekely, Cocian, D. Vincze;
Rezerve: Kereszi – Suciu, Talpoş, Virag, Puşcaşu;
Antrenor: Marius Bălău;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 29:
Vineri, 17 mai:
Gaz Metan Mediaş II 1 – 3 Avântul Reghin (1-1)
CFR Cluj II 0 – 3 Sticla Arieşul Turda (lipsă medic…)
AFC Odorheiu Secuiesc 4 – 0 ACS Unu Fotbal Gloria (3-0)
Unirea Dej 1 – 0 Minaur Baia Mare (0-0)S
Sâmbătă, 18 mai:
FC Unirea Tăşnad 0 – 2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-2)
AFC Hărman 2 – 0 Olimpic Cetate Râşnov (0-0)
ACS Fotbal Comuna Recea 1 – 3 Sănătatea Cluj (1-2)
CS Iernut 2 – 4 MSE Târgu Mureş (2-1)

Clasament Liga 3, Seria 5:
1. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 70p
2. ACS Fotbal Comuna Recea 62p
3. Minaur Baia Mare 54p
4. Olimpic Cetate Râşnov 52p
5. Sănătatea Cluj 50p
6. Sticla Arieşul Turda 49p
7. Avântul Reghin 49p
8. CFR Cluj II 46p
9. AFC Unu Fotbal Gloria 40p
10. AFC Odorheiu Secuiesc 38p
11. Unirea Dej 35p
12. AFC Hărman 35p
13. FC Unirea Tăşnad 30p
14. MSE Târgu Mureş 19p
15. Gaz Metan Mediaş II 12p
16. CS Iernut 11p