CSM Satu Mare a câștigat în această săptămână ambele jocuri disputate pe teren propriu în compania celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, astfel că finala Ligii Naționale de Baschet Feminin se mută din nou la Sf. Gheorghe pentru meciul decisiv.

Joi, în meciul trei al finalei, CSM Satu Mare a învins Sepsi la o diferență de cinci puncte, 52-47 (11-7, 15-13, 11-14, 15-13) și a împins finala LNBF cu încă un joc, iar sâmbătă seară, în fața unui public numeros, gălăgios și dornic de victorie, echipa pregătită de Miguel Lopez a câștigat din nou, 59-56, și campioana din acest sezon se va afla la finalul meciului decisiv de marți, de la Sfântu Gheorghe.

Ambele echipe au început jocul patru al finalei cu același cinci din meciul de joi, pentru CSM Satu Mare intrând Anamaria Kadar (U23), Andra Mandache, Andreea Huțanu, Promise Amukamara și Brittany Denson, iar la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe au început încă din primul minut Nora Demeter (U23), Annemarie Godri Părău, Jovana Pasic, Marina Solopova și Kristina Higgins.

Meciul a început din nou cu multe ezitări și ratări de ambele părți, CSM ”reușind” să înscrie doar 7 puncte pe parcursul primului sfert, în timp ce oaspetele au reușit 12, însă sătmărencele s-au revanșat în sfertul doi pe care l-au câștigat la o diferență de opt puncte și la pauza mare au intrat cu un avantaj de trei puncte (33-30), Andreea Olah (Orosz) făcând diferența cu trei reușite consecutive de la distanță.

Sepsi a trecut la conducere în startul reprizei secunde, 33-34, însă CSM a revenit și a condus chiar și cu 8 puncte. Pe final, Sepsi s-a apropiat la o posesie după eliminarea lui Denson, însă CSM gestionat perfect finalul jocului și s-a impus la o diferență de 3 puncte, 59-56.

Andrea Olah (Orosz) a fost coșghetera partidei cu 18 puncte (4×3), Denson a reușit 12 puncte +5 recuperări și 5 capace), Amukamara 12 puncte (6 recuperări), Tavic 12 puncte, Mandache 3 puncte (5 recuperări) și Huțanu 2 puncte.

La Sepsi, Kristina Higgins și Marina Solopova au fost cele mai bune marcatoare cu câte 14 puncte, Godri Părău a reușit 9 puncte, Demeter 8, Slamova 8 și Topuzovic 3 puncte.

CSM Satu Mare a egalat la 2 în finala LNBF și a dus ultimul act în joc decisiv. Meciul 5 va fi găzduit de ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în 21 mai, de la ora 19:00.

Finala | Meci 4 | CSM Satu Mare 59 – 56 ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe (7-12, 26-18, 15-12, 11-14)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Ciprian Stoica, Șerban Rasoga și Mate Andras Stretea;
Comisar FRB: Bogdan Badilă;
CSM Satu Mare: Olah (Orosz) 18p, Amukamara 12p, Denson 12p, Tavic 12p, Mandache 3p, Huţanu 2p, Kadar, Baltic;
Antrenor: Maikel Lopez;
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe: Higgins 14p, Solopova 14p, Godri Părău 9p, Demeter 8p, Slamova 8p, Topuzovic 3p, Pasic, Șipoș, Kovacs, Nagy;
Antrenor: Zoran Mikes.
Programul finalei Ligii Naționale de baschet feminin:
Jocul 1 | ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 66 – 54 CSM Satu Mare (21-9, 15-18, 12-13, 18-14)
Jocul 2 | ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 57 – 49 CSM Satu Mare (16-6, 14-16, 18-18, 9-9)
Jocul 3 | CSM Satu Mare 52 – 47 ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe (11-7, 15-13, 11-14, 15-13)
Jocul 4 | CSM Satu Mare 59 – 56 ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe (7-12, 26-18, 15-12, 11-14)
Jocul 5 | Marți, 21 mai, ora 19:00 – ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe – CSM Satu Mare
Articolul precedentFC Unirea Tăşnad a fost învinsă de AFK Csikszereda și a retrogradat matematic din Liga 3
Articolul următorONSS | LPS Satu Mare a câștigat Campionatul Național Școlar de fotbal