Emanuel Gyenes a încheiat prima parte a raliului Dakar 2020 lider la Clasa Malle Moto – Original și pe locul 35 în clasamentul general. Vineri (10 ianuarie) s-a concurat în ultima etapă dinaintea zilei de odihnă din capitala Riyadh, o etapă în care s-a mers 100% pe nisip, iar la finalul zilei Emanuel Gyenes a obținut o nouă clasare foarte bună.

Mani a încheiat prima parte a competiției cu cea mai bună clasare de la această ediție a raliului, la finalul zilei a șasea riderul sătmărean ajungând al 34-lea, cu timpul de 5 ore, 32 minute și 28 secunde, iar în clasamentul general a urcat până pe locul 35, cu timpul general de 29h 20′ 23’’.

La clasa Malle Moto – Original (fără asistență tehnică), Mani Gyenes a încheiat etapa 6 pe locul doi, cu 13 minute în spatele câștigătorului zilei, francezul Benjamin Melot, însă rămâne lider în clasamentul general, cu peste o oră avans (+ 01H 01′ 49”) față de ocupantul locului doi, francezul Florent Vayssade și cu o oră și 43 sec în fața francezului Benjamin Melot (locul 3).

La clasa Marathon, Mani Gyenes a încheiat etapa 6 pe locul șase (cea mai bună clasare din acest an), cu 35 minute în spatele câștigătorului zilei, Maurizio Gerini, iar în clasamentul general al categoriei se situează pe locul 9.

Etapa a VII-a de la #Dakar2020 va avea loc duminică, 12 ianuarie, pe traseul Riyadh > Wadi Al Dawasir, pe o distanță de 741 kilometri, dintre care 546 km de proba specială.
  • ”A cincea zi a fost destul de lungă și asta avut 350 de km de probă specială, din care 213 km numai nisip și dune. A fost foarte greu, din punct de vedere fizic nu am greșit. Azi am mers destul de bine, până la prima alimentare am reușit să îmi fac un avantaj față de celălalt concurent care e pe locul 2 la clasa mail moto. După alimentare, m-a ajuns din urmă și m-a depășit. Până la sfârșit am reușit să țin ritmul cu el, așa că nu am pierdut foarte mult timp. A fost destul de frig azi, iar acum pe proba de legătură 130 de km a fost foarte frig, așa că am mers cu geaca de ploaie. Dar sunt mulțumit de ziua de azi, nu am greșit. De vreo două ori am pus motocicleta jos, pe nisip, dar nu s-a întâmplat nimic grav”, a declarat Mani la finalul etapei a cincea.