Miercuri, 14 august, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul Someșul, Olimpia MCMXXI Satu Mare va juca în turul doi al fazei naţionale a Cupei României în compania echipei din Liga 3, CSC Sânmartin.

Deși au pierdut pe teren 2-3 cu SCM Zalău în primul tur al competiției, sătmărenii s-au calificat în turul doi al Cupei României la masa verde după ce conducerea echipei din Zalău a recunoscut în fața Comisiei de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal că a folosit în meciul de la Satu Mare un jucător cu identitate falsă.
Astfel, în al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României, jucătorii sătmăreni vor întâlni echipa din Seria 5 a ligii a treia, CSC Sânmartin, echipă care în primul tur al competiției a eliminat FC Unirea Tășnad (scor 8-2).
La meciul de mâine, Voluntarii Olimpiști și Olimpia MCMXXI Satu Mare doresc să sprijine cauza lui Tomi, micuțul fotbalist sătmărean care a fost diagnosticat cu o boală cruntă: Leucemie acută limfoidă.
#AlăturiDeTomi
Mâine, în cadrul meciului disputat de #GalbenAlbastri în etapa a doua, faza națională a Cupei României, cei care doresc să sprijine cauza micului fotbalist sătmărean, o pot face prin donații la urna amplasată la stadion de Juniorul Satu Mare și ISU SATU MARE în colaborare cu #VoluntariOlimpisti și #Olimpia MCMXXI”

Cupa României | Turul 2 | Olimpia MCMXXI Satu Mare – CSC Sânmartin
Stadion: Someșul Satu Mare;
Arbitru: Bodocan Narcis (Cluj Napoca);
Asistenți: Georgiu Ioan Claudiu (Dej) și Seiche Lazăr Flavius (Sânmihaiu Almaşului);
Obervator: China Cristian (Baia Mare);
În această fază a competiției au intrat în competiţie cele 38 de câştigătoare ale fazei întâi şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.
În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.
În faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiția ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.

Programul partidelor din această fază a competiţiei:
ASMS ACS Sănătatea Darabani (BT) – ACS Foresta Suceava (SV)
CSO Viitorul Liteni (SV) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (NT)
AS Unirea Mirceşti (IS) – CS Ştiinţa Miroslava (IS)
AS Viitorul Curiţa (BC) – ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) – CSM Focşani 2007 (VN)
AS Avântul Zărneşti (BZ) – AFC Metalul Buzău (BZ)
CS Viitorul Ianca (BR) – CS Făurei (BR)
CS Victoria Cumpăna (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Junior (TL)
ACS Bărăganul Ciulniţa (IL) – AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
ACS Înainte Modelu (CL) – SC Popeşti-Leordeni (IF)
CSA Steaua Bucureşti (B) – ACS Mostiştea Ulmu (CL)
ACS Viitorul Domneşti (IF) – CS Tunari (IF)
CSM Flacăra Moreni (DB) – AS FC Pucioasa (DB)
AS FC Precizia Săcele (BV) – ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV)
ACS Ajax Botoroaga (TR) – CSM Alexandria (TR)
CS Real Bradu (AG) – ACS Vediţa Coloneşti M.S. (OT)
CS Cârcea (DJ) – ACSO Filiaşi (DJ)
CS Minerul Costeşti (VL) – ACS Flacăra Horezu (VL)
CS Inter Petrila (HD) – AFC Metalurgistul Cugir 1939 (AB)
AFC Voinţa Lupac (CS) – CS Hunedoara (HD)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (TM) – ACS Dumbrăviţa (TM)
ACS Progresul Pecica (AR) – CS Crişul Chişineu Criş (AR)
CS Naţional Sebiş (AR) – Gloria Lunca-Teuz Cermei (AR)
Olimpia MCMXXI Satu Mare (SM) – CSC Sânmartin (BH)
AFC Unirea 1924 (AB) – ACS Industria Galda (AB)
CS Floreşti (CJ) – FC Unirea Dej (CJ)
ACS Sticla Arieşul Turda (CJ) – CS Sănătatea SP Cluj-Napoca (CJ)
CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS SR Municipal Braşov (BV)
CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – CSM Avântul Reghin (MS)