Baschet | Victorie la peste 100 puncte obținută de CSM Satu Mare

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obținut sâmbătă seară, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, cea mai categorică victorie din acest sezon, 105-41 cu Universitatea Cluj.

Meciul s-a jucat în cadrul etapei a V-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet feminin, iar odată cu victoria la peste 100 puncte, sătmărencele au stabilit trei recorduri ale sezonului: cele mai multe puncte marcate (105), cele mai multe aruncări reușite din interiorul semicercului (38) și cele mai multe aruncări reușite din acțiune (45).

Antrenorul Maikel Lopez a început meciul de sâmbătă seară cu Anamaria Kadar, Andra Mandache, Kristina Baltic, Promise Amukamara și Dlesha Lloyd, în timp ce pentru Universitatea, antrenorul Carmin Popa le-a trimis pe parchet pe Marina Sfârlea, Roberta Boț, Irina Părău, Aleksandra Begenisic și Arlesia Morse.

Încă din primul minut, jocul a fost dominat de jucătoarele sătmărene, care după trei minute conduceau cu 12-0, iar la finalul primului sfert aveau un avantaj de 17 puncte (29-12). Sfertul doi l-au câștigat tot la o diferență de 17 puncte, 26-9, în sfertul trei oaspetele au marcate cele mai multe puncte, 14, iar în ultima parte a jocului s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor, 64 puncte în favoarea echipei sătmărene.

Kristina Baltic a fost cea mai bună marcatoare a meciului cu 26 puncte + 15 recuperări și 5 pase decisive, Amukamara a înscris 19 puncte, iar Arlesia Morse a reușit 18 puncte.

Etapa următoare din Grupa Roșie se va disputa sâmbătă, 26 ianuarie, iar CSM Satu Mare va juca în deplasare la FCC ICIM Arad.

LNBF | Grupa Roșie | Etapa 5 | CSM Satu Mare 105-41 ”U” Cluj (29-12, 26-9, 25-14, 25-6)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Mihai Săndulache, Alina Dekany și Octavian Goina;
Comisar FRB: Radu Vaida;
CSM Satu Mare: Baltic 26 puncte (15 recuperări), Amukamara 19 puncte, Denson 15 puncte, Lloyd 13 puncte, Kadar 7 puncte, Uiuiu 7 puncte, Olah 7 puncte, Lazăr 5 puncte, Huţanu 4 puncte, Mandache 2 puncte, Pane, Pop;
Antrenor: Maikel Lopez;
Universitatea Cluj: Morse 18 puncte, Părău 6 puncte, Begenisic 6 puncte, Boț 6 puncte, Cenean 3 puncte, Sfîrlea 2 puncte, Biszak 2 puncte;
Antrenor: Carmin Artemie Popa;