Ziua Internațională a Femeii nu a fost de bun augur pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare, acestea fiind învinse de Sepsi Sfântu Gheorghe în ultima etapă din faza a doua a Ligii Naționale de baschet feminin.

Deși a fost un meci fără miză, ambele echipe fiind calificate direct în semifinalele competiției, rezultatul avea doar miza orgoliului, Sepsi avea 2-1 la general în acest sezon, victoria sătmărencelor venind chiar săptămâna trecută, scor 69-65.

Din cauza epidemiei de Coronavirus, oficialitățile din România au decis duminică să interzică adunările peste 1.000 de oameni.

Astfel, înaintea meciului de duminică din Arena Sepsi Sfântu Gheorghe, autoritățile locale au luat decizia să fie permis accesul unui număr maximum de 900 de fani.

Primul sfert, care a făcut diferența până la final, a revenit gazdelor la o diferență de 19 puncte (28-9), sfertul doi a fost câștigat de sătmărence, 20-13, sfertul trei a revenit gazdelor la diferență de o posesie, 14-11, iar ultimul sfert s-a încheiat la egalitate, 14-14.

Campioana României, ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare (locul 2) vor juca direct în semifinalele campionatului, acolo unde își așteaptă adversarii. FCC Baschet Arad va juca în primul tur de play-off cu Universitatea Cluj, în timp ce formația din Târgoviște se va duela cu Olimpia CSU Brașov.

LNBF | Grupa A | Etapa 10 | ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 73 – 58 CSM Satu Mare (28-9, 13-20, 14-11, 18-18)
Arbitri: Costin Bogdănescu, Sorin Drugău și Tiberiu Șerbulea;
Comisar FRB: Bedir Sefer;
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Givens 21 puncte, Mandache 16p, Godri Părău 9p, Tobin 8p, Pasic 5p, Vucetic 4p, Catinean 3p, Orban 2p, Demeter 2p, Topuzovic 2p, Nagy 1p, Kovacs;
Antrenor: Z. Mikes;
CSM Satu Mare: Huțanu 12 puncte, Olah (Orosz) 9p, Milijkovic 8p, Moss 7p, Stoiedin 6p, Podar 5p, Pop 5p, Ervin 4p, Popescu 2p, Kadar, Szmutku;

6. Universitatea Cluj (2/12) 16p

Articolul precedentCoronavirus. Marcel Vela: Se suspendă zborurile înspre și dinspre Italia, China, Iran și Coreea de Sud
Articolul următorRestricții de trafic: sunt sistate cursele aeriene către și dinspre Italia