Marți seară, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare s-a disputat un nou episod al derby-ului din ultimele sezoane ale Ligii Naționale de Baschet Feminin dintre CSM Satu Mare și Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

După cele două victorii bifate de Sepsi în Cupa României, CSM-ul sătmărean a obținut, marți seara, prima victorie din acest sezon în fața covăsnecelor, 69-65, și a revenit pe locul doi în LNBF, loc ce duce direct în semifinalele competiției. De altfel, este prima înfrângere suferită de Sepsi SIC în acest sezon în Campionat/Cupa României.

După înfrângerea rușinoasă de la Arad, echipa antrenată de Mauro Procaccini a avut o evoluție consistentă contra campioanelor de la Sepsi și a câștigat primul sfert al meciului la o diferență de 7 puncte (25-18), în prima parte a sfertului doi a avut cea mai mare diferență a meciului, 35-24, însă Sepsi a avut un run de 9-0 pe finalul primei reprize și la cabine s-a intrat cu un avantaj de două puncte în favoarea CSM-ului, 37-35.

În sfertul trei, sătmărencele și-au menținut avantajul pe tabelă până spre final, când fosta jucătoare de la CSM, Andra Mandache, a adus echipa pregătită de Zoran Mikes în avantaj, 47-48, însă până la final sătmărencele au revenit și au terminat în avantaj penultimul act, 55-52.

Ultimul sfert al meciului a fost cel mai disputat, cele două echipe alternând la conducere, iar cu trei minute înainte de final Satu Mare conducea cu 64-60. Godri-Părău a transformat două libere pentru 64-62, iar Podar a reușit un three-point play la intrarea în ultimul minut de joc, 67-62. Andra Mandache ”îngheață” asistența cu o aruncare de la mare distanță, 67-65, însă Podar transformă ambele libere primite după un fault al lui Givens, 69-65. Ultimul atac la celor de la Sepsi este ratat de Mandache și CSM Satu Mare câștigă la o diferență de 4 puncte, 69-65.

Etapa următoare, sâmbătă, 29 februarie, de la ora 17:00, CSM Satu Mare va primi vizita ultimei clasate din Grupa A, Olimpia CSU Brașov. Teoretic ar trebui să fie un meci accesibil echipei pregătite de Procaccini, însă evoluțiile oscilante din acest sezon și înfrângerea suferită în meciul tur, la Brașov, face ca jocul de sâmbătă să fie deschis oricărui rezultat.

LNBF | Grupa A | Etapa 5 | CSM Satu Mare 69 – 65 ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe (25-18, 12-17, 18-17, 14-13)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Laszlo Bukuresti, Mate Andras Stretea, Ionuț Moraru;
Comisionar FRB: Doru Vinasi;
CSM Satu Mare: Mosby 17 puncte, Ervin 15p (11 recuperări), Podar 14p, Miljkovic 8p, Stoiedin 8p, Olah (Orosz) 7p, Popescu, Pop, Huţanu;
Antrenor: Mauro Procaccini;
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe: Givens 17 puncte, Mandache 11p, Godri-Părău 10p, Orban 8p, Tobin 6p, Pasic 5p, Vucetic 4p, Topuzovic 2p, Demeter 2p;
Antrenor: Zoran Mikes;