CSM Satu Mare a câștigat meciul jucat în această seară în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare contra celor de la CSM Târgoviște cu scorul de 82-41, bifând astfel a șasea victorie consecutivă în campionat.

Pentru sătmărence a fost ultimul meci pe teren propriu din faza a doua a sezonului 2018/2019 din Liga Naţională de baschet feminin, victoria din această seară fiind a cea mai consistentă din- acest sezon contra târgoviștencelor, după ce în prima fază au câștigat cu 60-57 şi 76-62, iar ultimul meci l-au pierdut 74-78, la Târgoviște.

Sătmărencele au câștigat toate cele patru sferturi 18-13, 17-11, 28-11, 19-6, însă începutul de meci a fost foarte echilibrat, cele două echipe trecând alternativ la conducere, oaspetele având-o pe Ancuța Stoenescu în mare formă, cu 11 puncte marcate (3×3 puncte) în primele cinci minute de joc.

În sfertul doi echipa pregătită de Maikel Lopez a trecut la conducerea jocului și până la pauza mare au pus pe tabelă o diferență liniștitoare de 11 puncte (35-24), iar în sferturile trei și patru diferența a tot crescut, la finalul jocului înregistrându-se și cea mai mare diferență de scor – 41 puncte (82-41).

CSM Satu Mare a bifat a șasea victorie consecutivă, însă urmează o serie de patru meciuri în deplasare (la Brașov – 20 februarie, la Cluj – 9 martie, la Arad – 16 martie și la Sepsi – 23 martie).

De altfel, sătmărencele vor mai întâlni de două ori CSM Târgoviște  în următoarea perioadă, în dubla din sferturile Cupei României, pe 27 februarie, la Târgoviște și în 6 martie,din nou la Satu Mare.

În urma victoriei de azi, CSM Satu Mare revine pe prima poziție în clasamentul Grupei Roșii din Liga Națională, cu 32 puncte (14 victorii și 4 înfrângeri), cu un punct peste Sepsi Sf. Gheorghe, însă și cu un meci în plus fațî de campioane. CSM Târgoviște rămâne pe locul trei, cu 27 puncte (9 victorii și 9 înfrângeri.

LNBF | Grupa Roșie | Etapa 9 |  CSM Satu Mare 82 – 41 CSM Târgoviște (18-13; 17-11; 28-11; 19-6)
Sala: LPS ”Ecaterina Both” (Satu Mare);
Arbitri: Ionuț Moraru, Răzvan Opris, Octavian Goina;
Comisar: Doru Vinasi;
CSM Satu Mare: Lloyd 22 puncte, Denson 21 puncte, Amukamara 20 puncte, Olah (Orosz) 7 puncte, Baltic 6 puncte, Mandache 4 puncte, Lazăr (Pop) 2 puncte, Kadar, Tavic, Uiuiu, Pop, Huțanu;
Antenor: Maikel Lopez;
CSM Târgoviște: Stoenescu 13 puncte, Poole 12 puncte, Toma 6 puncte, Kilin 5 puncte, Coker 3 puncte, Ghiță 2 puncte, Tînase, Chivu, Neagu, Popescu, Vati;
Antrenor: Cătălin Tănase;