Marți (14 ianuarie) s-a concurat în etapa a noua a Dakar-ului, cea mai lungă din acest an, pe bucla Wadi Al Dawasir > Wadi Al Dawasir. Concurenții au avut de parcurs 861 kilometri în total, dintre care 415 km i-a reprezentat proba specială, iar la finalul zilei riderul de la Autonet Motorcycle Team s-a clasat pe locul 32.

Sătmăreanul Emanuel Gyenes a avut o zi foarte lungă, a luat micul dejun la ora 3:45 și a plecat din bivuacul din Wadi al-Dawasir la ora 4:57. Ritmul din etapa a noua a fost extraordinar, chilianul Pablo Quintanilla terminând primul proba specială de 415km cu timpul de trei ore și jumătate, Mani încheiind speciala după 35 de minute.

Mani a încheiat etapa 9 pe locul 32, cu timpul de 4 ore, 20 minute și 23 secunde, iar în clasamentul general a urcat până pe locul 32, cu timpul general de 38h 3’8 53’’.

La clasa Malle Moto – Original (fără asistență tehnică), Mani Gyenes a încheiat etapa 9 pe locul doi, cu 6 minute în spatele câștigătorului zilei, francezul Benjamin Melot, însă rămâne lider în clasamentul general, cu peste o oră și jumătate avans (+ 01H 30’ 04’’) față de ocupantul locului doi, francezul Benjamin Melot și cu o oră și 32 sec în fața francezului Florent Vayssade (locul 3).

La clasa Marathon, Mani Gyenes a încheiat etapa 9 pe locul șase, cu 22 minute în spatele câștigătorului zilei, spaniolul Jaume Betriu, iar în clasamentul general al categoriei se situează pe locul 7.

Etapa a X-a de la #Dakar2020 va avea loc miercuri, 15 ianuarie, pe traseul Haradh > Shubaytah, pe o distanță de 608 kilometri, din care 534 km de probă specială. Etapa de miercuri va fi prima zi a celei de-a doua etape de maraton, ceea ce înseamnă că miercuri noapte sportivii nu vor avea acces la motociclete pentru a efectua reparații sau a schimba cauciucurile.