Biden susține că decizia Curţii Supreme privind imunitatea lui Trump creează un precedent periculos

Biden susține că decizia Curţii Supreme privind imunitatea lui Trump creează un precedent periculos
Donald Trump, „prezumție de imunitate”
Joe Biden a subliniat că în acest fel puterea preşedintelui nu va mai fi limitată prin lege.
Președintele american Joe Biden a reacționat luni, 1 iulie, la decizia Curții Supreme privind imunitatea penală acordată lui Donald Trump pentru acțiunile acestuia în calitate de lider la Casa Albă. Democratul a spus că hotărârea instanței creează un precedent periculos.
Donald Trump, „prezumție de imunitate”
Cu majoritate conservatoare, Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a retrimis luni instanţelor inferioare chestiunea imunităţii penale a lui Donald Trump în calitate de fost preşedinte.
Cu un raport de şase voturi la trei, cele ale celor şase judecători conservatori împotriva celor trei progresişti, instanța consideră că fostul preşedinte nu beneficiază de imunitate pentru actele sale neoficiale, dar are dreptul la cel puţin o prezumţie de imunitate pentru actele sale oficiale.
Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a decis că Donald Trump și alți foști președinți beneficiază de imunitate parțială față de urmărirea penală. Potrivit deciziei, pot fi judecate doar acte comise ca persoană privată, nu și cele săvârșite din calitatea de președinte.
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Satu Mare și pe Google News











