Acțiune civică organizată de elevii Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncoveanu”

Acțiune civică organizată de elevii Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncoveanu”
În cadrul Săptămânii Educației Globale, cu tema ,,Schimbările climatice”, cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncoveanu” au desfășurat o serie de activități de conștientizare a efectelor negative ale poluării asupra naturii și a vieții oamenilor.
În cadrul Săptămânii Educației Globale, cu tema ”Schimbările climatice”, cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale ”Constantin Brâncoveanu” au desfășurat o serie de activități de conștientizare a efectelor negative ale poluării asupra naturii și a vieții oamenilor.
[gallery ids="92428"]Pe parcursul întregii săptămâni s-au desfășurat activități în cadrul Proiectului educațional ”Împreună pentru natură, sănătate și viață!” la care au participat toți elevii școlii sub coordonarea învățătoarelor și profesorilor diriginți.Elevii au vizionat documentare, au realizat planșe tematice, afișe și desene care au făcut obiectul unei expoziții în cadrul școlii.Din dorința de a transmite mesajul proiectului educațional dincolo de porțile școlii, unui număr cât mai mare de persoane, la finalul săptămânii s-a desfășurat o acțiune civică care a avut drept scop lansarea unui apel către comunitate, pentru o mobilizarea generală în vederea salvării naturii și implicit a vieții.Elevii claselor a VIII –a A și C, coordonați de consilierul educativ prof. Anca Blaga și prof.de biologie Camelia Sabo au împărțit trecătorilor, din apropierea școlii, pliante cu mesaje de impact pentru coștientizarea faptului că schimbările climatice sunt o consecință a acțiunilor neglijente ale oamenilor asupra mediului.
Citește și:
- 19:40 - Incident aviatic în Capitală: un avion care zbura spre Egipt revine de urgență la sol
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Satu Mare și pe Google News











