Accesul vizitatorilor la Spitalul Județean Satu Mare, restricționat din cauza gripei

Accesul vizitatorilor la Spitalul Județean Satu Mare, restricționat din cauza gripei
În contextul creșterii numărului de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii superioare şi a riscurilor apariției infecțiilor gripale, conducerea SJU Satu Mare a decis sa restricționeze, începând cu data de 3 februarie 2020 vizitarea pacienților internați în secțiile spitalului.
În contextul creșterii numărului de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii superioare şi a riscurilor apariției infecțiilor gripale, conducerea SJU Satu Mare a decis sa restricționeze, începând cu data de 3 februarie 2020 vizitarea pacienților internați în secțiile spitalului.
Drept urmare, conducerea SJU Satu Mare face un apel la aparținători să respecte programul, în beneficiul pacienților. Totodată, conducerea SJU Satu Mare cere scuze pacienților și aparținătorilor pentru inconvenientele create de această decizie.
PROGRAM VIZITE PACIENȚI
Luni – Vineri 15.00 – 18.00 Sâmbătă – Duminică 13.00 - 16.00 Ø pentru fiecare pacient se acceptă maximum 1-2 vizitatori cu limitarea duratei de vizită la 15 minute.
Pentru următoarele secții cu risc, accesul este restricționat total:
Ø Neonatalogie – acces interzis Ø Obstetrică – acces interzis Ø Pediatrie – acces interzis Ø Terapie Intensivă – acces interzis
Secție cu program restricționat
Secția Boli Infecțioase, adulți și copii: 14.00 - 16.00 Pentru limitarea răspândirii infecțiilor resperatorii, pacienților si vizitatorilor li se fac următoarele recomandări: Ø spălarea frecventa a mâinilor cu apă și săpun, în special după tuse și strănut; Ø acoperirea nasului și a gurii cu șervețel/batistă de unică utilizare atunci când se tușește sau strănută; Ø șervețelele trebuie aruncate la gunoi după utilizare; Ø amânarea vizitei dacă apartinatorii prezentați infecții acute respiratorii.Ø În cazul în care vizita este absolut necesară, vă rugăm să purtați mască și halat pe durata prezenței în salon.
Citește și:
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Satu Mare și pe Google News











