Liga 3 | Unirea Tășnad a obținut prima victorie a sezonului și a urcat pe locul șase în clasamentul Seriei 5

Unirea Tășnad a obținut astăzi prima victorie a sezonului, în fața nou-promovatei MSE Târgu Mureş, după o repriză secundă perfectă în care a revenit de la 0-1 și a marcat patru goluri.

Tășnădenii s-au văzut conduși încă din startul meciului, Ervin Szekely deschizând scorul pentru oaspeți în minutul șase, iar până la pauză chiar dacă ambele echipe au mai avut ocazii nu s-a mai marcat. Unirea a început în forță repriza secundă și după doar șase minute Cristian Szekely a marcat golul egalării după un corner, iar după alte trei minute Tășnadul a trecut la conducere prin golul marcat de Denis Cubaş după o centrare venită de la Stanciu. În ultimele zece minute de joc tășnădenii au mai marcat de două ori, Raul Silaghi a marcat cu capul după o centrare perfectă din partea lui Ciul (min. 80), iar în ultimul minut de joc Angelo Cocean a închis tabela cu un gol venit după centrarea lui Nemeș.

În urma acestei prime victorii a sezonului, Unirea Tășnad urcă pe locul șase în clasamentul seriei a V-a, cu șase puncte, iar etapa următoare, vineri, 21 septembrie, joacă în deplasare la nou-promovata ACS Unu Fotbal Gloria.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 4 | FC Unirea Tăşnad 4 – 1 MSE Târgu Mureş (0-1)
Marcatori: Cristian Szekely (min. 51), Denis Cubaş (min. 54), Raul Silaghi (min. 80), Angelo Cocean (min. 90) / Ervin Szekely (min. 6);
Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Lunca Dragoș Nicolae (Cluj-Napoca);
Asistenți: Suciu George (Câmpia Turzii) și Todea Anghel (Cluj-Napoca);
Observatori: Marchis Traian (Baia Mare) și Nădăşan Melian (Cluj);

FC Unirea Tășnad: Florin Gorbe – Vincze Levente, Marius Bălău (cpt.), Călin Vădan, Florin Palinceac, Varga Markusz ( min. 83, Angelo Cocian), Denis Cubaș (min. 64, Mark Parnău), Adrian Ciul (min. 80, Pavel Nemeș), Raul Stanciu, Székely Krisztian (min. 65, Raul Silaghi), Vincze David;
Rezerve: Kereszi Casian – Octavian Ploscar;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

MSE Târgu Mureş: Kristály – Mihály (min. 76, Tamás), Ungur, Székely, Papp, Toto (min. 82, Simo), Moldovan, Ruja, Tamás, Borbély (min. 57, Laczó), Velichea (min. 65, Dudas);
Antrenor: Gábor Tibor.

Rezultate Liga 4, Seria 5, etapa 4:
Vineri, 14 Septembrie:
CFR Cluj II 1 – 1 AFC Odorheiu Secuiesc (0-1)
Gaz Metan Mediaş II 0 – 2 Minaur Baia Mare (0-0)
Avântul Reghin 1 – 0 Sănătatea Cluj (1-0)
Sâmbătă, 15 Septembrie:
ACS Fotbal Comuna Recea 2 – 0 Unirea Dej (0-0)
AFC Hărman 1 – 2 ACS Unu Fotbal Gloria (1-1)
FC Unirea Tăşnad 4 – 1 MSE Târgu Mureş (0-1)
Olimpic Cetate Râşnov 2 – 1 Sticla Arieşul Turda (1-0)
Duminică, 16 Septembrie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 7 – 0 CS Iernut (2-0)

Clasament Liga 3, Seria 5:
1. Minaur Baia Mare 10 puncte