Farul Constanţa a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-2 (1-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Superligii de fotbal.

Brazilianul Rivaldinho (7) a deschis scorul pentru gazde, dar sibienii au egalat imediat după pauză, prin mijlocaşul italian Alessandro Murgia (48), care a marcat spectaculos cu un şut din voleu din marginea careului.

Farul s-a desprins cu două goluri marcate în următoarele zece minute, de armeanul Narek Grigorian (52), cu un lob din unghi peste portarul Cătălin Căbuz, şi de Rivaldinho (57), din centrarea aceluiaşi Grigorian.

FC Hermannstadt a mai înscris o dată pe final, prin Dragoş Iancu (83), în urma unui corner.

Denis Alibec a redebutat cu acest prilej la Farul, fiind introdus pe gazon în min. 63.

FCV Farul Constanţa – AFC Hermannstadt 3-2 (1-0), Academia Hagi – Stadion Central – Ovidiu
Au marcat: Rivaldinho (7, 57), Narek Grigorian (52), respectiv Alessandro Murgia (48), Dragoş Iancu (83).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Vlad Baban (Iaşi)
Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Dan Potocianu (Bucureşti) – LPF

AGERPRES

Articolul precedentCAB JUDECĂ CONTESTAŢIA DOCTORIŢELOR ARESTATE ÎN DOSARUL DECESELOR DE LA SPITALUL PANTELIMON
Articolul următorFOTBAL: VICTORIE CLARĂ OBŢINUTĂ DE UNIVERSITATEA CLUJ ÎN SUPERLIGĂ, 3-0 CU SEPSI OSK