Sătmăreanul Emanuel Gyenes,  de la Autonet Motorcycle Team, a încheiat pe locul 14 etapa a zecea, desfășurată între Haradh și Shubaytah, obținând astfel cea mai bună clasare de până acum de la Dakar 2020.

Proba specială a zilei a fost oprită din cauza condițiilor meteorologice (vânt puternic) după 345 km (în total proba specială avea 534 km).

Etapa a zecea a fost câștigată de spaniolul Joan Barreda (Honda), cronometrat cu timpul de 2h 11 min 42 sec. Ibericul a fost urmat de americanul Ricky Brabec (Honda), liderul la general, la 1 min 07 sec, şi de argentinianul Kevin Benavides (Honda), la 2 min 31 sec.

Emanuel Gyenes a sosit al 14-lea, la 24 min 09 sec față de învingător, aceasta fiind cea mai bună clasare la competiția din Arabia Saudită. Sătmăreanul a câştigat etapa la categoria Malle Moto – Original (fără asistenţă tehnică) și se menține lider în ierarhia generală, cu timpul total de 41h 14′ 44”. Pe locul doi, la o distanță de 1h 38′ 55”, se situează Florent Vayssade, iar al treilea este Benjamin Melot (+ 01h 40′ 40”).

La clasa Marathon, Mani Gyenes a încheiat etapa 10 pe locul doi (cea mai bună clasare din acest an), cu 11 minute în spatele câștigătorului zilei, italianul Maurizio Gerini iar în clasamentul general al categoriei a urcat pe locul 6.

În clasamentul general la clasa moto, americanul Ricky Brabec (Honda) este în continuare lider, urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna), la 25 min 44 sec, clasat pe locul 7 miercuri, şi de Joan Barreda, la 27 min 09 sec.

Etapa a XI-a de la #Dakar2020 va avea loc joi, 16 ianuarie, pe traseul Shubaytah – Haradh, pe o distanță de 744 km, din care 379 km de probă specială. Etapa de joi va fi ziua a doua din ultima etapă de maraton, iar în această noapte sportivii nu vor avea acces la motociclete pentru a efectua reparații sau a schimba cauciucurile.