CSM Satu Mare a obținut astăzi calificarea în marea finală a Ligii Naționale de Baschet Feminin, după ce s-a impus și în meciul trei al semifinalei cu Olimpia CSU Brașov.

Sătmărencele au ajuns în marea finală după disputarea numărului minimum de meciuri din finală, două victorii la Satu Mare și succesul de azi de la Brașov, 68-86, pe sferturi: 26-26, 16-23, 10-17, 16-20.

Meciul de azi le-a avut pe brașovence la conducere pe parcursul primului sfert, care au avut și un ecart de opt puncte, însă sfertul s-a încheiat la egalitate, 26-26. Sătmărencele s-au desprins în sfertul doi și au condus chiar cu 20 de puncte, după care au câștigat și sferturile trei și patru, iar la final s-au impus la o diferență de 18 puncte, la fel ca în primul joc al semifinalei.

Olimpia CSU Brașov a început jocul de azi cu Biljana Pesovic, Marija Prlja, Romina Filip, Alina Podar și Carla Bartee, în timp ce pentru CSM Satu Mare au intrat încî din primul minut de joc Anamaria Kadar, Andra Mandache, Dlesha Lloyd, Promise Amukamara și Brittany Denson.

Cea mai bună marcatoare de la CSM Satu Mare a fost Brittany Denson, cu 20 de puncte (8 recuperări), Amukamara a reușit 16 puncte (7 assist-uri), Lloyd 16 puncte, Baltic 12 puncte (5 recuperări), Olah (Orosz) 7 puncte, Tavic 7, Mandache 6 puncte (10 recuperări) și Pop 2 puncte.

Romina Filip a fost coșghetera brașovencelor, cu 20 de puncte (4×3), Podar a marcat 18 puncte, Bartee 12 puncte, Pesovic 8 puncte (5 recuperări, 5 assist-uri), Prlja 8 puncte și Al Ash Hab 2 puncte.

CSM Satu Mare câștigă astfel fără drept de apel, 3-0, semifinala cu Olimpia CSU Brașov și va juca a doua finală consecutiv și, la fel ca anul trecut, adversara CSM-ului va fi campioana ACS Sepsi SCI Sfântu Gheorghe, care a învins, tot cu 3-0, FCC ICIM Arad.

La fel ca semifinalele LNBF și marea finală se va juca tot după sistemul 3 din 5, primul joc urmând să se dispute vineri, 10 mai.

LNBF | PlayOff | Meci 3 | Olimpia CSU Brașov 68 – 86 CSM Satu Mare (26-26; 16-23; 10-17; 16-20)
Sala: D.P. Colibași (Brașov);
Arbitri: Marius Epure, Bedir Sefer, Alexandra Stan;
Comisionar FRB: Luca Badea;
CSM Satu Mare: Brittany Denson 20 de puncte, Amukamara 16 puncte, Lloyd 16 puncte, Baltic 12 puncte, Olah (Orosz) 7 puncte, Tavic 7, Mandache 6 puncte, Pop 2 puncte, Huțanu și Pane;
Antrenor: Maikel Lopez Alonso;
Olimpia CSU Brașov: Romina Filip 20 puncte, Podar 18 puncte, Bartee 12 puncte, Pesovic 8 puncte, Prlja 8 puncte, Al Ash Hab 2 puncte, Renata Szmutku, Arina Brezan, Devran Tanacan;
Antrenor: Dan Calancea;