CSM Satu Mare a câștigat la o diferență de 17 puncte, 75-58, al doilea meci din cadrul semifinalei cu Olimpia CSU Brașov, pe sferturi: 15-12, 16-15, 30-11, 14-20.

Ieri, în primul joc al semifinalei, CSM Satu Mare s-a impus la o diferență de 18 puncte, 77-59.

Prima parte a meciului de azi a fost mai echilibrată față de cea a meciului de ieri, fetele pregătite de Maikel Lopez Alonso asigurându-și victoria în a doua parte a sfertului trei, după un run de 14 puncte .

CSM Satu Mare a început jocul doi al semifinalei cu Anamaria Kadar, Andra Mandache, Promise Amukamara, Dlesha Lloyd, și Brittany Denson, în timp ce pentru Olimpia CSU Brașov au intrat din primul minut Alina Podar, Romina Filip, Marija Prlja, Biljana Pesovic și Carla Bartee.

”Brașoveanca” Carla Bartee a fost coșghetera partidei, cu 21 de puncte (2×3) și 18 recuperări, iar pentru CSU Brașov au mai înscris Pesovic 14 puncte (2×3, 6 recuperări, 7 assist-uri), Filip 8 puncte (7 recuperări), Prlja 8 puncte (2×3)și Podar 7.

Brittany Denson a fost din nou cea mai bună marcatoare a CSM-ului, cu 19 puncte, Lloyd a reușit 18 puncte (3×3 + 7 recuperări), Mandache 17 puncte (8 recuperări), Amukamara 12 puncte (2×3), Huțanu 4, Tavic 3 și Baltic 2 puncte.

Meciul trei al duelului dintre cele două echipe se joacă marți, 30 aprilie, de la ora 17:00, în Sala D.P. Colibași din Brașov, iar dacă brașovencele vor câștiga, meciul patru se va juca în 2 mai, tot la Brașov.

LNBF | PlayOff | Meci 2 | CSM Satu Mare 75 – 58 Olimpia CSU Brașov (15-12; 16-15; 30-11; 14-20)
Sala: LPS ”Ecaterina Both” (Satu Mare);
Arbitri: Bogdan Podar, Istvan Bertalan, Mate Andras Stretea;
Comisar FRB: Marius Hurgoi;
CSM Satu Mare: Denson 19p, Lloyd 18p, Mandache 17p, Amukamara 12p, Huțanu 4p, Tavic, 3p, Baltic 2p, Kadar, Pop, Olah (Orosz);
Antrenor: Maikel Lopez Alonso;
Olimpia CSU Brașov: Bartee 21p, Pesovic 14, Filip 8p, Prlja 8p, Podar 7p, Tanacan, AlAshHab, Szmutku, Brezan;
Antrenor: Dan Calancea;
Articolul precedentLiga 3 | CFR Cluj II – FC Unirea Tăşnad, vineri, ora 17:00
Articolul următorDefilare cu căruţe tradiționale la festivalul folcloric al dansului maghiar din Agriș