Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat meciul jucat în această după-amiază la malul mării și, având în vedere ca Sepsi Sfântu Gheorghe a stat în această etapă, a devenit liderul Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Fetele pregătite de Maikel Lopez au învins ultima clasată din Grupa Roșie, Phoenix Știința Constanța la o diferență de 18 puncte, 70-52, însă victoria a venit mai greu decât sperau sătmărencele.

Jucătoarele de la Phoenix au câștigat primele două sferturi, 12-10 și 15-12, la pauza mare având un avantaj de cinci puncte, 27-22. Sfertul trei a fost hotărâtor, fetele de la CSM câștigându-l la o diferență de 13 puncte (28-15), iar în ultima parte a jocului diferența de valoare și experiența dintre cele două echipe și-au spus cuvântul, iar la final victoria a revenit sătmărencelor cu scorul de 70 – 52.

Andreea Olah (Orosz) a fost cea mai bună marcatoare în cea de-a 13 victorie a CSM-ului din acest sezon, iar etapa următoare, sâmbătă 17 februarie, va primi vizita celor de la CSM Târgoviște.

În weekend, CSM Satu Mare va juca la Sfântu Gheorghe turneele 7 și 8 din cadrul Cupei României la baschet 3×3.

LNBF | Grupa Roșie | Etapa 8 | Phoenix Știința Constanța 52 – 70 CSM Satu Mare (12-10, 15-12, 15-28, 10-20)
Sala: Sporturilor din Constanța;
Arbitri: Laurențiu Grigoraș, Sorin Drugau, Sandulache Mihai;
Comisar FRB: Cutov Anton;
Phoenix Știința Constanța: Jovanovic 18 puncte, T. Armanu 11 puncte, Erak 9 puncte, E. Armanu 7 puncte, Douglas 5 puncte, Cutaş 2 puncte;
Antrenor: P. Stanojcic;
CSM Satu Mare: Olah (Orosz) 15 puncte, Denson 14 puncte, Llyoyd 12 puncte, Mandache 12 puncte, Baltic 6 puncte, Amukamara 5 puncte, Kadar 2 puncte, Huţanu 2 puncte, Pop 2 puncte, Uiuiu;
Antrenor: Maikel Lopez.