FC Unirea Tășnad a pierdut meciul disputat astăzi în cadrul etapei a XXIII-a în deplasare la vecina de clasament, AFC Odorheiu Secuiesc, scor 2-0.

Fără antrenori pe bancă (Cristian Popa și Ovidiu Suciu și-au dat demisia după înfrângerea de marți, 1-2 în fața celor de la Unirea Dej) și cu un arbitraj ”interesant”, tășnădenii nu s-au regăsit pe parcursul primei reprize, în schimb gazdele au fost pragmatice și au transformat în goluri singurele ocazii ale reprizei, Horia Crişan (min. 4) și Romaric Logon (min. 40). În minutul 21, portarul Anișorac a apărat un penalty dictat și văzut doar de arbitrul Iftode Silviu…

Repriza secundă a fost dominată copios de Unirea Tășnad, care a irosit 5-6 ocazii mari de gol, Cubaș – șut în transversala de la 17 metri, Virag a avut două șuturi bune, respinse cu dificultate de portar, la fel și Vincze și Szekely. Jucătorii Unirii au dat senzația ca se putea mai mult, însă a fost greu de întors rezultatul din prima repriză.

În urma rezultatelor înregistrate în această etapă, Unirea Tășnad a făcut schimb de locuri cu Odorheiu Secuiesc și acum se află pe locul 13, loc retrogradabil.

Etapa viitoare, vineri, 20 aprilie, tășnădenii vor primi vizita celor de la CS Iernut (locul 16).

Liga  3 | Seria 5 | Etapa 23 | AFC Odorheiu Secuiesc 2 – 0 FC Unirea Tăşnad (2-0)
Marcatori: Horia Crişan (min. 4), Romaric Logon (min. 40);
Stadion: Municipal Odorheiu Secuiesc (Harghita);
Arbitru: Iftode Silviu (Suceava);
Asistenți: Samoila Gabriel (Vaslui) și Alexandru Eugen Petre (Buzău);
Observatori: Toma Costin Ioan (Piatra Neamţ) și Ibriş Valeriu (Buzău);
FC Unirea Tăşnad: Anișoreac (min 80, Kerezsi) – Cătună, Varga,  Parnău, Palinceac, Silaghi R., Cubaș, Virag (min 72, Pușcașu), Szekely, Vincze L., Tapoș;
Antrenori:

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 23:
Vineri, 12 aprilie:
CFR Cluj II 5 – 1 Gaz Metan Mediaş II (3-1)
AFC Odorheiu Secuiesc 2 – 0 FC Unirea Tăşnad (2-0)
Unirea Dej 0 – 1 Olimpic Cetate Râşnov(0-1)
ACS Unu Fotbal Gloria 2 – 1 Sănătatea Cluj (1-1)
MSE Târgu Mureş 0 – 5 Sticla Arieşul Turda(0-2)

2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 52p
3. Minaur Baia Mare 43p