ATRIBUIREA CONTRACTULUI DE MODERNIZARE A AEROPORTULUI "MIHAIL KOGĂLNICEANU", ÎN ATENŢIA PARCHETULUI EUROPEAN

ATRIBUIREA CONTRACTULUI DE MODERNIZARE A AEROPORTULUI "MIHAIL KOGĂLNICEANU", ÎN ATENŢIA PARCHETULUI EUROPEAN
România ar putea pierde finanţarea europeană pentru proiect
Atribuirea contractului de modernizare a Aeroportului "Mihail Kogălniceanu" a intrat în atenţia Parchetului European, după ce un raport al Curţii de Conturi a ridicat suspiciunea că licitaţia a fost câştigată de o firmă din Turcia pe baza unor documente false.
În primăvară, conducerea aeroportului a formulat o plângere către DNA, care şi-a declinat competenţa. În prezent, dosarul este cercetat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa - spune procurorul şef al instanţei, Mihai Stanciu.
Mihai Stanciu: Pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa există înregistrat un dosar penal, în cursul lunii martie a anului curent, declinat de către DNA Constanţa, ce priveşte plângerea penală formulată de Societatea Naţională Aeroportul Internaţional "Mihail Kogălniceanu" Constanţa care reclamă comiterea infracţiunilor de fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals şi înşelăciune. Să şi început urmărirea penală in rem. Urmează să se facă cercetările, /.../ ridicare documente, audiere de persoane, pentru a stabili dacă cele sesizate se confirmă.
Dacă suspiciunile privind fraudarea licitaţiei se confirmă, România ar putea pierde finanţarea europeană pentru proiect - relatează Radio Constanţa
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:57 - Explicația surprinzătoare a Maiei Sandu după decretul pentru Traian Băsescu: „Nu puteam face asta mai devreme”
- 18:31 - Mandat încheiat prematur! Cosmin Olăroiu nu mai continuă pe banca Emiratelor Arabe Unite
- 17:27 - Italia trimite avioane de luptă și militari în România după incidentul de la Galați! Misiunea a fost urgentată
Urmărește știrile Realitatea de Satu Mare și pe Google News














