20.000 de angajați din Sănătate ies astăzi în stradă: PROTEST masiv împotriva noii legi a salarizării

Protest al angajaților din Sănătate
Începe cel mai mare protest al angajaților din sănătate față de noua lege a salarizării! De la ora 10, aproape 20 de mii de angajați din sistemul medical își vor striga nemulțumirile în fața Guvernului.
Sindicatele atrag atenția că noua lege aduce pierderi uriașe pentru toate categoriile. Spre exemplu, un asistent ar putea pierde până la 1.200 de lei brut, un medic până la 1.500 de lei, iar mai multe sporuri au fost reduse drastic.
Din fața Guvernului, protestatarii pleacă în marș până la Palatul Parlamentului unde vor continua manifestația. Sindicatele nu exclud declanșarea unei greve generale și spun că mulți oameni vor pleca din sistem. Tot astazi protestează și sindicatele din finanțe.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:18 - Intervenție de urgență la barajul Măneciu după ploile torențiale și codul portocaliu hidrologic
- 09:16 - Caz șocant la banchetul unui liceu din Cluj. Elevă premiantă, transportată la spital după ce ar fi fost „drogată și agresată sexual”
- 09:13 - Medic găsit mort în toaleta Spitalului de Urgențe Floreasca. Ce ipoteză au anchetatorii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Satu Mare și pe Google News














