Liga 3 | Un nou rezultat de egalitate pentru FC Unirea Tășnad

Jucătorii Unirii Tășnad continuă începutul bun de sezon și după trei etape disputate rămân neînvinși. Astăzi, jucătorii pregătiți de Cristi Popa au terminat din nou la egalitate, 1-1, pe terenul nou-promovatei Sticla Arieșul Turda.

Este al treilea rezultat de egalitate consecutiv, în prima etapa au obținut o remiză albă în deplasare la Avântul Reghin, etapa trecută au obținut pe final de meci un rezultat de egalitate, 2-2 acasă cu Sănătatea Cluj, iar azi putem spune că au pierdut pe final de meci două puncte, echipă gazdă egalând dintr-un penalty acordat de arbitrul Roșu Cătălin cu cinci minute înainte de finalul jocului.

Gazdele au început bine jocul și în minutul cinci au fost aproape să deschidă scorul, însă șutul lui Marcu a căzut pe bara transversală, iar în minutul opt Varodi și Lemnaru nu au reușit să finalizeze o acțiune prelungită de atac. Tășnădenii au răspuns imediat la atacurile gazdelor și, în minutul 12, Stanciu a executat perfect, la vinclu, o lovitură liberă de la aproximativ 25 m și Unirea conducea cu 1-0.

În startul reprizei a doua gazdele au cerut o lovitură de la 11 m după o acțiune a lui Varodi, în minutul 54, Lemnaru a șutat din unghi, pe lângă poartă, iar în minutul 62, Ionescu a reluat cu capul pe lângă poartă, o centrare venită din corner. Tășnădenii au răspuns din nou printr-o lovitură liberă executată bine de Stanciu, însă mingea s-a dus puțin peste poarta, iar pe un contraatac rapid Szekely a ratat golul de 2-0, trimițând din poziție de unu la unu cu portarul Ursu, pe lângă poartă. Pe final de meci Florin Dan a fost agățat în colțul careului de Denis Cubaș, arbitrul a dictat penalty, iar Valentin Marcu a reușit să egaleze, cu o execuție sigură.
S-a terminat 1-1 și echipa pregătită de Cristi Popa rămâne neînvinsă după primele trei etape, iar săptămâna viitoare, în cadrul etapei a IV-a vor juca, pe teren propriu, cu MSE Târgu Mureş.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 3 | Sticla Arieșul Turda 1 – 1 FC Unirea Tăşnad (0-1)

Marcatori: Marcu (min. 84 – penalty) / Stanciu (min. 12);
Stadion: Municipal (Turda);
Arbitru: Roșu Cătălin (Sălaj);
Asistenți: Popa Daniel (Aiud) și Turian Alexandru (Zalău);
Observatori: Hotico Ion (Baia Mare) și Cioloboc Daniel (Târgu Mureş);

Sticla Arieșul Turda: Ursu – Chiș, Indreica, Ionescu, Marcu, Onicaș (min. 71, Ititesc), Selegean (min. 62, Paleoca), Bria, Fl. Dan, Varodi, Lemnaru (min. 69, David;
Rezerve: Rareș Pop – Cocoară, Salcău, Biriș;
Antrenor: Costică Olaru;

FC Unirea Tășnad: Gorbe – Paranău, Pălinceac, Varga, Anton (min. 90+2, L. Vincze), Vădan, Ciul (min. 76, Nemeș), Cubaș, Stanciu (min. 81, Silaghi), Szekely, D. Vincze (min. 88, Cocian);
Rezerve: Kereszi – Bălău, Nemeș;
Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 3:
Vineri, 7 septembrie:
Avântul Reghin 1 – 0 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-1)
Sănătatea Cluj 1 – 0 Olimpic Cetate Râşnov (0-0)
Sticla Arieşul Turda 1 – 1 FC Unirea Tăşnad (0-1)
MSE Târgu Mureş 2 – 1 AFC Hărman (2-1)
ACS Unu Fotbal Gloria 4 – 1 Gaz Metan MediaşII (3-1)
Unirea Dej 0 – 0 CFR Cluj II
AFC Odorheiu Secuiesc 3 – 1 CS Iernut (2-1)

5. CFR Cluj 2 5 puncte
6. Minaur Baia Mare 4 puncte