Fotbal | Duel sătmărean în primul tur din faza națională a Cupei României

Faza națională a Cupei României, sezonul 2018-2019, debutează miercurea viitoare, 1 august, atunci când sunt programate meciurile primului tur. În această fază a competiției participă 68 de echipe: 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 26 care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3.

Cu siguranță județul Satu Mare va avea o reprezentantă în turul doi al fazei județene având în vedere că cele două echipe sătmărene, Crasna Moftinu Mic și FC Unirea Tășnad, se vor întâlni în meci direct, cel mai probabil pe terenul din Moftin.
Meciurile primului tur se dispută într-o singură manşă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri şi, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.
Crasna Moftinu Mic a câștigat faza județeană a competiției, după ce a învins Știința Beltiug la loviturile de departajare.

Programul partidelor din această fază a competiţiei:
• AFC Viitorul Albeşti (BT) – ASMS ACS Sănătatea Darabani (BT)
• CSO Viitorul Liteni (SV) – CSM Paşcani (IS)
• AS Viitorul Curiţa (BC) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (NT)
• FC Vultureşti (VS) – AS Unirea Mirceşti (IS)
• CS Voinţa Lanuri (BZ) – CSM Râmnicu Sărat (BZ)
• Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăşti (VN) – CSM Focşani 2007 (VN)
• ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) – ACS Sportul Chiscani (BR)
• CS Viitorul Ianca (BR) – ACS Victoria Traian (BR)
• ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL) – ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)
• CS Mihail Kogălniceanu (CT) – AS FC Agricola Borcea (CL)
• AS Mostiştea Ulmu (CL) – ACSM Olteniţa (CL)
• CS Viitorul Axintele (CL) – ACS Înainte Modelu (CL)
• SC Fotbal Club R Bucureşti (B) – ACS Viitorul Domneşti (IF)
• CS Argeşul Mihăileşti (GR) – CSO Bragadiru (IF)
• ACS Drăgăneşti-Vlaşca (TR) – CS Sporting Roşiori 2008 (TR)
• ACS Unirea Bascov (AG) – CS Atletic Bradu (AG)
• AS Gloria 2015 Corneşti (DB) – AS FC Aninoasa (DB)
• U Craiova 1948 SA (DJ) – CS Internaţional Băleşti (GJ)
• FC Petrolul Ţicleni (GJ) – ACS Viitorul Şimian (MH)
• CSM Slatina (OT) – AS Cozia Călimăneşti (VL)
• AS Croaţia Clocotici (CS) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
• AS Fortuna Becicherecu Mic (TM) – Ghiroda (TM)
• CS Victoria Zăbrani (AR) – CS Millenium Giarmata (TM)
• CSC Dacia Gepiu (BH) – CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
• AFC Sportul 2015 Petreşti (AB) – CS Hunedoara (HD)
• ACS Viitorul Şelimbăr (SB) – ACS FC Avrig (SB)
• ACS Sticla Arieşul Turda (CJ) – CS Iernut (MS)
• AS Crasna Moftinu Mic (SM) – AFC Unirea Tăşnad (SM)
• CS Rapid Jibou (SJ) – CS Minaur Baia Mare (MM)
• ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – FC Unirea Dej (CJ)
• ACS Mureşul Ruşii-Munţi (MS) – CSM Avântul Reghin (MS)
• ACS Nemere Ghelinţa (CV) – ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
• AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
• AS FC Precizia Săcele (BV) – CS Păuleşti (PH)