Liga 3 | Victorie pentru FC Unirea Tășnad cu codașa Gaz Metan Mediaș II

FC Unirea Tășnad a câștigat jocul de sâmbătă, de pe teren propriu, din cadrul etapei a XII-a în fața lanternei roșii, Gaz Metan Mediaș II, cu scorul de 1-0.

Chiar dacă nu au putut conta pe aportul a doi jucători, mijlocașul central Raul Stanciu fiind accidentat, iar Mădălin Bolba are probleme de sănătate, antrenorii Popa și Suciu au aliniat un prim 11 care a reușit să aducă a patra victorie din acest sezon.

Meciul de sâmbătă a avut ocazii de ambele părți, Ciul (2), Cocian și Anton au ratat ocaziile Unirii din prima repriză, oaspeții având și ei două situații importante finalizate cu șuturi pe lîngă poartă. Unicul gol al meciului a fost marcat de Szekely Krisztian, în minutul 37, cu un șut la colțul scurt din unghi închis, lateral stânga.

În repriza secundă oaspeții nu au mai contat în atac, iar Unirea a irosit din nou câteva ocazii mari, notabilă fiind ratarea lui Nemeș din minutul 87 când nu a reușit să înscrie din situație de singur cu portarul.

Așadar, Unirea obține trei puncte importante și mult dorite, acumulează 17 puncte și rămâne pe locul nouă în Seria 5 a ligii a treia. Etapa următoare Unirea joacă în deplasare la vecina de clasament, AFC Hărman (locul10), care vineri a scos un egal în deplasare la ocupanta locului doi – AFK Csikszereda, echipă care va veni peste două săptămâni vala Tășnad.

Liga 3 | Seria 5 | FC Unirea Tășnad 1 – 0 Gaz Metan Mediaș II (1-0)
Marcator: Szekely Krisztian (min. 37);
Stadion: Unirea (Tășnad);
Arbitru: Jurca Tudor Florin (Arad);
Asistenți: Bulgarașu Mădălin (Timişoara), Duma Sergiu (Zalău);
Observatori: Albon Teodora (Cluj-Napoca) și Nădăşan Melian (Cluj);
FC Unirea Tășnad: Gorbe – Vincze L., Bălău, Vădan, Palinceac, Anton, Silaghi R., Cocian (Varga), Szekely (Nemeș), Ciul (Parnău), Vincze D. (Cubaș);
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 12:
Vineri, 9 noiembrie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2 – 2 AFC Hărman (1-1)
Avântul Reghin 1 – 1 CFR Cluj II (0-1)
Sănătatea Cluj 1 – 0 CS Iernut (0-0
Sticla Arieşul Turda 1 – 0 AFC Odorheiu Secuiesc (0-0)
MSE Târgu Mureş 1 – 1 Unirea Dej (1-1)
ACS Unu Fotbal Gloria 1 – 0 Minaur Baia Mare (0-0)
Sâmbătă, 10 noiembrie:
FC Unirea Tăşnad 1 – 0 Gaz Metan Mediaş II (1-0)
Olimpic Cetate Râşnov 0 – 2 ACS Fotbal Comuna Recea (0-2)
CLASAMENT Liga 3, Seria 5:

1. ACS Fotbal Comuna Recea 30 puncte
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 26p
3. Minaur Baia Mare 25p