Liga 3 | Unirea Tășnad a suferit prima înfrângere a sezonului

Fotbaliștii de la Unirea Tășnad au suferit astăzi, în cadrul etapei a șaptea din Seria 5 a ligii a treia, prima înfrângere din acest sezon, 3-2, în deplasare la Unirea Dej.

Cele două echipe au avut un început bun de meci, gazdele fiind aproape de deschiderea scorului după doar trei minute de joc, însă bara l-a salvat pe Gorbe, Anton a șutat puțin peste poartă în minutul 15, iar la mijlocul reprizei, Moldovan a șutat din 10 m, dar Gorbe a fost pe fază și a reținut. În minutul 30 al meciului, Vincze David este faultat în careu, arbitrul Necrici Răzvan indică punctul de la 11m și Stanciu transformă fără probleme, 0-1, iar cu cinci minute înainte de pauză, același Vincze David, singur cu portarul, dublează avantajul Tășnadului, după o pasa perfectă a lui Parnău.

După o primă repriză foarte bună, tășnădenii nu s-au regăsit în partea secundă, iar gazdele au revenit în joc după dubla lui Hetea (min. 62, 80), iar cu trei minute înainte de finalul meciului, Blaj a dat lovitura și Unirea Dej a obținut prima victorie din acest sezon, 3-2, în timp ce echipa pregătită de Cristi Popa și Ovidiu Suciu a suferit prima înfrângere a sezonului.

Etapa viitoare, sâmbătă, 13 octombrie, FC Unirea Tăşnad primește vizita ocupantei locului nouă din serie, AFC Odorheiu Secuiesc.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 7 | Unirea Dej 3 – 2 FC Unirea Tăşnad (0-2)
Marcatori: Hetea (min. 62, 80), Blaj (min. 87) / Raul Stanciu (min. 30 – pen.), David Vincze (min. 40);
Stadion: Municipal (Dej);
Arbitru: Necrici Răzvan (Maramureş);
Asistenți: Lar Ștefan Daniel (Baia Mare) și Soponar Răzvan Ionuț (Baia Mare);
Observatori: Ciotlaus Sorin (Deva) și Kemenes Emil (Baia Mare);
FC Unirea Tășnad: Gorbe, Parnău, Varga, Bălău (cpt.), Palinceac, Cubaș, Stanciu (min. 83, Silaghi Raul), Anton (min. 86, Bolba), Ciul, Szekely (min. 89, Cocian), Vincze D. (min. 75, Nemeș);
Rezerve: Kerezsi – Cocian, Vincze L., Nemeș, Raul Silaghi, Bolba, Ploscar;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 7:
Vineri, 5 octombrie:
Sticla Arieşul Turda 0 – 2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-1)
MSE Târgu Mureş 2 – 3 Sănătatea Cluj (1-1)
ACS Unu Fotbal Gloria 1 -1 Avântul Reghin (1-1)
Unirea Dej 3 – 2 FC Unirea Tăşnad (0-2)
AFC Odorheiu Secuiesc 0 – 1 AFC Hărman (0-1)
CS Iernut 1 – 3 Gaz Metan Mediaş II (1-1)
CFR Cluj II 7 – 3 ACS Fotbal Comuna Recea (2-1)
Sâmbătă, 6 octombrie:
Minaur Baia Mare – Olimpic Cetate Râşnov (ora 15:00)

Articolul precedentProgramul și arbitrii delegați la meciurile din Liga 4 (etapa 6) și Liga 5 (etapa 5)
Articolul următorBaschet feminin | CSM Satu Mare – FCC ICIM Arad, sâmbătă, ora 18:00