Unirea Tășnad a obținut astăzi, la Mureș, primele puncte din returul sezonului 2018/2019.

Tășnădenii au obținut cea mai categorică victorie din etapa a XIX-a a Seriei 5, 3-0 cu MSE Târgu Mureş, etapă în care s-au marcat doar opt goluri în primele șase jocuri ale etapei. De altfel, meciurile contra echipei murșene au fost cele mai prolifice pentru Unirea, victoria cu 4-1 din tur și succesul de azi sunt cele mai categorice victorii obținute în acest sezon de echipa pregătită de Cristian Popa.

Jocul de azi a fost controlat în totalitate de tășnădeni, Angelo Cocian deschizând scorul după doar zece minute de joc, scorul menținându-se până imediat după pauză, când David Vincze a dublat avantajul Unirii (minutul 60). Ultimul gol al partidei a fost marcat pe finalul jocului, Alex Talpoş, venit de pe bancă, a închis tabela cu un șut frumos, de la marginea careului de 16m.
Iată că după trei etape în care au pierdut, nemeritat, puncte pe final de meci, tășnădenii au reușit să obțină primul succes al anului, iar în etapa următoare sperăm să-l dubleze cu o victorie în fața propriilor suporteri, contra vecinei de clasament, ACS Unu Fotbal Gloria.
În urma rezultatelor înregistrate în această etapă, Unirea Tășnad a revenit pe locul nouă în clasamentul Seriei 5, cu 24 puncte (6 victorii, 6 egaluri, 7 înfrângeri).

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 19 | MSE Târgu Mureş 0 – 3 FC Unirea Tăşnad (0-1)
Marcatori: Angelo Cocian (min. 8), David Vincze (min. 58), Alexandru Talpoş (min. 88);
Stadion: Comunal (Miercurea Nirajului – Mureş);
Arbitru: Vărzan Aurel (Timişoara – Timiş);
Asistenți: Bulgarașu Mădălin (Timişoara) și Gherman Alexandru (Timişoara);
Observatori: Ciocanea Daniel (Sibiu) și Toma Ivan (Bistriţa);
FC Unirea Tăşnad: Ioan Anişoreac – Mark Parnău, Marius Bălău (cpt.), Laurențiu Cătuna, Andrei Tutuţa, Denis Cubaş (min. 90, Raul Ziman), Raul Silaghi (min. 75, Alex Talpoș), Markusz Varga, David Vincze (min. 70, Călin Pop), Szekely Krisztian, Angelo Cocian (min. 85, Tudor Suciu);
Rezerve: Kerezsi Casian – Florin Palinceac, Sebastian Pușcașu;
Antrenori: Cristi Popa şi Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 19:
Vineri, 22 martie:
AFC Odorheiu Secuiesc 2 – 1 CFR Cluj II (0-0)
Unirea Dej 0 – 1 ACS Fotbal Comuna Recea (0-1)
ACS Unu Fotbal Gloria 0 – 0 AFC Hărman
MSE Târgu Mureş 0 – 3 FC Unirea Tăşnad (0-1)
Sticla Arieşul Turda 0 – 0 Olimpic Cetate Râşnov
Sănătatea Cluj 1 – 0 Avântul Reghin (1-0)

3. Sănătatea Cluj 37p
4. Minaur Baia Mare 36p