CSM Satu Mare a învins în această seară Universitatea Cluj în primul meci din playoff-ul sezonului 2018-2019 al Ligii Naţionale de baschet feminin.

Sătmărencele s-au impus la o diferență de 14 puncte, 72-58, tânăra echipă din Cluj ținând piept vicecampioanei până la pauză, primul sfert încheindu-se la egalitate, 19-19, iar sfertul doi a fost câștigat de CSM la o diferență de două posesii, 20-15.

Sfertul trei a făcut diferența în meciul din această seară din Sala LPS Ecaterina Both, fetele pregătite de Maikel Lopez câștigându-l la o diferență de 15 puncte, 24-9, iar ultimul sfert a revenit clujencelor, 15-9.

Echipa Universității a fost alcătuită din jucătoare tinere și foarte tinere, media de vârstă a celor de la ”U”, conform celor declarate de antrenorul Carmin Popa, fiind undeva la 21 ani.

Brittany Denson a fost coșghetera partidei, cu 25 puncte marcate (13 recuperări), Andra Mandache a reușit 12 puncte (8 recuperări și 6 pase decisive), iar Promise Amukamara a marcat 11 puncte. Singurele jucătoare din tabăra CSM-ului care au reușit să înscrie de la distanță au fost Andreea Olah (Orosz) (2 din 4) și Andreea Huțanu (1), în timp ce Mihaela Maxim, de la Universitatea, a reușit să transforme în puncte 6 din cele 8 aruncări din afara semicercului.

Pe parcursul primelor două faze ale sezonului, CSM Satu Mare a câștigat toate cele patru jocuri disputate cu Universitatea Cluj: 85-65 (Satu Mare), 70-54 (Cluj), 105-41 (Satu Mare), 82-68 (Cluj).

Play-off-ul din acest sezon se va juca după sistemul ”3 din 5”, primele două jocuri se joacă pe terenul echipei mai bine clasată la finalul sezonului regulat.

Astfel, după duelul din această seară, mâine, de la ora 17:00, cele două echipe vor disputa al doilea meci al play-off-ului.

Play-off | Meci 1 | CSM Satu Mare 72 – 58 Universitatea Cluj (19-19, 20-15, 24-9, 9-15)
Arbitri: Cristian Trofim, Alina Dekany, Octavian Goina;
Comisar FRB: Radu Vaida;
CSM Satu Mare: Denson 25p, Mandache 12p, Amukamara 11p, Lloyd 10p, Olah (Orosz) 7p, Huțanu 3p, Lazăr (Pop) 2p, Tavic 1p, Baltic 1p, Kadar, Uiuiu, Pop;
Antrenor: Maikel Lopez;
Universitatea Cluj: Maxim 22p, Henderson 17p, Parau 6p, Begenisic 4p, Vujovic 4p, Boț 3p, Cenean 2p, Ciciovan, Irimies;
Antrenor: Carmin Popa;
Articolul precedentAmenzi de peste 66.000 lei, aplicate de polițiștii rutieri
Articolul următorAstăzi se dă startul Concursului de Matematică și Informatică ”Grigore Moisil”