CSM Satu Mare a câștigat astăzi, la Cluj, meciul trei din sferturile de finală ale LNBF și s-a calificat în semifinalele Ligii naționale de baschet feminin.

Ultimul meci din această fază a competiție jucat contra celor de la Universitatea Cluj s-a disputat în Sala Horia Demian din Cluj și a fost câștigat de sătmărence la o diferență de 21 puncte (74-53). Echipa pregătită de Maikel Lopez a câștigat toate cele patru sferturi 15-22, 16-17, 9-20 și 13-15, la finalul jocului Andra Mandache și Promise Amukamara fiind coșgheterele partidei, cu câte 17 puncte marcate, iar Brittany Denson a încheiat meciul în double-double (12 puncte+15 recuperări).

Primele două jocuri, disputate la Satu Mare, au fost câștigate de sătmărence, 72-58 în primul joc, respectiv 72-54 în meciul doi al play-off-ului, victoria de azi aducând calificarea CSM-ului în semifinalele LNBF.

Pe lângă cele două victorii din play-off, echipa pregătită de Maikel Lopez a câștigat toate cele patru jocuri disputate cu Universitatea Clujpe parcursul primelor două faze ale sezonului: 85-65 (Satu Mare), 70-54 (Cluj), 105-41 (Satu Mare), 82-68 (Cluj).

CSM Satu Mare va întâlni în semifinale câștigătoare duelului dintre Olimpia Brașov și Phoenix Constanța, echipa de la malul mării conducând cu 1-0, după victoria de la Brașov, 72-69.

Sepsi SIC Sf. Gheorghe e ca și calificată în semifinale după ce a trecut în două rânduri de CSU CSM Oradea, 130-36 și 106-29, iar FCC ICIM Arad conduce, tot cu 2-0, în fața celor de la CSM Târgoviște: 65-61 și 56-37.

Play-off | Meci 3 | Universitatea Cluj 53 – 74 CSM Satu Mare (15-22, 16-17, 9-20, 13-15)
Arbitri: Ciprian Stoica, Mate Andras Stretea, Lajos Kovago;
Comisar: Marian Oprea;
Universitatea Cluj: Henderson 15p, Begenisic 12p, Maxim 9p, Boț 9p, Cenean 6p, Părău 2p, Vujovic, Irimies, Ana;
Antrenor: C. Popa;
CSM Satu Mare: Mandache 17p, Amukamara 17p, Lloyd 16p, Denson 12p, Baltic 5p, Uiuiu 3p, Olah (Orosz) 2p, Huţanu 2p, Kadar, Lazăr, Pop, Tavic;
Antrenor: Maikel Lopez;
Play-off | Meci 1 | CSM Satu Mare 72-58 Universitatea Cluj
Play-off | Meci 2 | CSM Satu Mare 72-54 Universitatea Cluj

Articolul precedentLiga 3 | Unirea Tășnad, învinsă acasă de Unirea Dej
Articolul următorAdela Durgheu, câștigătoarea marelui premiu la ”ARTA – pasiunea mea”, ediția a II-a