Baschet | CSM Satu Mare a început cu dreptul noul sezon al LNBF

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare a început sezonul 2018/2019 al Ligii naționale de baschet feminin cu o victorie în fața propriilor suporteri.

Sătmărencele au învins în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare FCC ICIM Arad cu scorul de 74-59, pe sferturi 15-18, 18-20, 20-13 și 21-8. Meciul de sâmbătă seară a vut două reprize distincte, prima fiind dominată de echipa din Arad, care a câștigat primele două sferturi la trei puncte, respectiv două puncte, la pauza mare intrând cu un avantaj de cinci puncte, 33-38, iar partea a doua a meciului a fost dominată de CSM Satu Mare, care a marcat 41 puncte în sferturile 3 și 4, în timp ce arădencele au înscris doar jumătate (21). În această seară, oaspetele au fost la conducere mai mult de jumătate din timpul de joc (22:33), iar în prima repriză au condus la o diferență de 11 puncte (22-33) și au avut un run de zece puncte (9-18), sătmărencele răspunzând imediat tot cu un run de zece puncte, 19-18.

Cea mai mare diferență de scor a fost înregistrată chiar la finalul jocului, CSM Satu Mare având un avantaj de 15 puncte (74-59), coșghetera partidei a fost Brittany Denson, cu 21 puncte, iar jucătoarele venite de pe banca sătmăreană au fost mai eficiente și au marcat 18 puncte, comparativ cu cele doar șapte puncte marcate de jucătoarele arădene de pe bancă.

Etapa viitoare, sâmbătă, 13 octombrie, CSM Satu Mare va juca în deplasare la CSTBv Olimpia CSU Brașov, iar în etapa a treia va primi vizita Universității Cluj.

În celălalt meci al zilei, campioana Sepsi Sic Sfântu Gheorghe le-a dat peste 100 puncte celor de la CSM Târgoviște (101-69).

LNBF | Etapa 1 | CSM Satu Mare 74 – 59 FCC ICIM CSB Arad (15-18, 18-20, 20-13, 21-8)

Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Istvan Bertalan,  Amalia Marchis, Dragos Barbu;
Comisar: Constantinescu Viorel;
CSM Satu Mare: Brittany Denson 21 puncte, D’ Lesha Lloyd 18 puncte, Andreea Olah (Orosz) 11 puncte, Andra Mandache 11 puncte, Matea Tavic 6 puncte, Kristian Baltic 4 puncte, Andreea Huțanu 3 puncte, Roxana Pane, Adina Pop, Anamaria Kadar;
Antrenor: Marius Dobă;
FCC ICIM CSB Arad: Miljana Dzombeta 18 puncte, Brankica Hadzovic 13 puncte, Leeza Burdgess 11 puncte, Marta Fodor 10 puncte, Anamaria Ciotir 5 puncte, Dora Ardelean 2 puncte, Adela Mercea, Teodora Neagu;
Antrenor: Dan Moraru.