Miercuri după-amiază, Stadionul Someșul din Satu Mare a fost gazda celui de-al doilea meci din istorie pentru Olimpia MCMXXI într-o competiție națională, pierdut însă în fața celor de la CSC Sânmartin, care s-au calificat în turul următor al Cupei României, după ce au câștigat cu scorul de 5-0.

Diferența în jocul de azi a fost făcut atât de valoarea jucătorilor bihoreni, care l-au avut în primul 11 pe Salif Nogo, jucător cu peste 170 de meciuri în Liga 1 la Oțelul Galați, Jiul Petroșani și Astra Giurgiu, cât și de ”valoarea” centralului din Cluj care, pe parcursul primei reprize, a reușit să-i enerveze atât pe jucătorii sătmăreni, cât și pe suporterii prezenți la meci, cu deciziile sale…

După prima jumătate de oră de joc, bihorenii conduceau cu scorul de 2-0, arbitrul Narcis Bodocan le-a acordat două lovituri de la 11 m, ambele obținute de Szabados Beniamin, prima fiind transformată de Sorian (min. 15), iar a doua de Ionuț Ban (min. 30). Cu cinci minute înainte de pauză, Ovidiu Popa a marcat pentru 3-0, cu un șut din colțul careului mic, iar înainte de a se intra la cabine, sătmărenii au avut o dublă ocazie prin Sorin Grigoraș și Denis Chivari, însă fără urmări pe tabela de marcaj.

În startul reprizei secunde, Florin Pop a marcat al patrulea gol pentru bihoreni, iar cu zece minute înainte de final, Ionuț Ban a reușit dubla și a închis tabela, 0-5, CSC Sânmartin calificându-se în turul trei al competiției.

Înainte de startul jocului am avut ocazia să discutăm cu fostul antrenor al Olimpiei, Cosmin Bodea, care în prezent este președintele celor de la CSC Sânmartin.

Cupa României | Turul 2 | Olimpia MCMXXI 0 – 5 CSC Sânmartin (0–3)

Marcatori: Sorian (min. 16 – penalty), Ban (min. 30 – penalty, min. 82), Ov. Popa (min. 40), Fl. Pop (min. 63);

Stadion: Someșul Satu Mare;

Arbitru: Bodocan Narcis (Cluj Napoca);

Asistenți: Georgiu Ioan Claudiu (Dej) și Seiche Lazăr Flavius (Sânmihaiu Almaşului);

Observator: China Cristian (Baia Mare);

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Duca – Ile (min. 70, Lung), Turșuc, Chifor, Filimon, Lăpușan, Chivari (min. 65, Negrean), Resende, Puți, Vonet, Grigoraș (min. 68, Srepler);

Antrenor: Ioan Donca;

CSC Sânmartin: Barabaș – Salif, Tiponuț (min. 68, Brata), Lupșe, Ban, Cuc (min. 42, Habakuk), Ovidiu Popa (min. 55, Claudiu Popa), Sorian, Szabados, Florin Pop, Arsene;

Antrenor: Călin Chereji.