Liga 3 | Unirea Tășnad învinsă pe terenul ultimei clasate

Meciul de sâmbătă din cadrul etapei a noua a seriei a V-a din Liga 3 ce părea unul facil pentru Unirea Tășnad, având în vedere că a jucat pe terenul ultimei clasate – CS Iernut, s-a transformat într-o înfrângere usturătoare.

Echipa pregătită de Cristi Popa a încasat pe stadionul Cornel Orza din Iernut șase goluri de la o echipă care în primele opt etape a marcat doar patru goluri, apărarea Unirii primind șase goluri în primele șase etape din acest sezon… Se pare că absențele lui Parnău (suspendat pentru cumul de cartonașe galbene – 4), Cubaș, Vădan și Silaghi au contat foarte mult în meciul de la Iernut, însă, în clasamentul seriei, înfrângerea de astăzi nu a produs modificări prea mari, Unirea coborând un singur loc (locul 7, cu 13 puncte).

Despre meci nu sunt foarte multe de spus, gazdele conducând cu 2-0 prin golurile marcate de Istvan Fekete (min. 10) și Arnold Szilagy (min. 12) până în minutul 33, când David Vincze a marcat primul gol al Unirii, însă la pauză s-a intrat cu scorul de 3-1, Istvan Fekete reușind dubla în minutul 38. În partea a doua a jocului, gazdele au mai înscris de trei ori prin Ionuţ Cheţan (min. 52 și 90+4) și Marius Pastor (min. 67), în timp ce pentru Unirea, Angelo Cocian a înscris golul doi în minutul 77 al jocului.

Jucătorii tășnădeni trebuie să strângă rândurile după această înfrângere deoarece urmează două jocuri foarte importante, săptămâna viitoare la Tășnad va veni ocupanta locului patru, CFR Cluj II, iar peste două săptămânii Unirea va juca pe ternul liderului – ACS Comuna Recea.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 9 | CS Iernut 6 – 2 FC Unirea Tăşnad (3-1)

Marcatori: Istvan Fekete (min. 10 și 38), Arnold Szilagy (min. 12), Ionuţ Cheţan (min. 52 și 90+4), Marius Pastor (min. 67) / David Vincze (min. 33), Angelo Cocian (min. 77);
Arbitru: Vieru Cristian (Sibiu);
Asistenți: Epure Adrian (Sibiu) și Tocai Emeric (Sibiu);
Observatori: Danciu Cosmin (Hunedoara) și Mardan Ciprian Ioan (Făgăraş);
FC Unirea Tăşnad: Gorbe – Vincze L., Bălău, Varga, Palinceac, Szekely, Anton, Stanciu, Ciul, Nemeș, Vincze D.;
Rezerve: Kerezsi – Bolba, Cocian, Suranyi;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 9:
Vineri, 19 octombrie:
MSE Târgu Mureş 0 – 0 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-0)
ACS Unu Fotbal Gloria 1 – 2 Sticla Arieşul Turda (1-0)
Unirea Dej 1 – 1 Avântul Reghin (1-0)
AFC Odorheiu Secuiesc 0 – 1 Olimpic Cetate Râşnov (0-0)
CFR Cluj II 2 – 1 AFC Hărman (1-0)
Sâmbătă, 20 octombrie:
Minaur Baia Mare 2 – 1 Sănătatea Cluj (2-0)
CS Iernut 6 – 2 FC Unirea Tăşnad (3-1)
ACS Fotbal Comuna Recea 3 – 0 Gaz Metan Mediaş II (3-0)

CLASAMENT Liga 3, Seria 5:
1. ACS Fotbal Comuna Recea 21 puncte
2. Minaur Baia Mare 21 puncte