Suporterii tășnădeni au avut astăzi ocazia să-și susțină din nou echipa favorită, după cele trei luni de pauză, în primul meci oficial din acest an, însă, după ce au condus cu 1-0, tășnădenii au pierdut cu scorul de 2-1, oaspeții marcând golul victoriei chiar înainte de finalul jocului.

În această după-amiază friguroasă de primăvară, tânăra echipă cu care va aborda Unirea returul sezonului 2018/2018 din Liga 3 a făcut un meci bun în compania celor de la Avântul Reghin și, chiar dacă a jucat aproape tot meciul în 10 (Tutuța a fost eliminat, după ce a încasat două cartonașe galbene în primele 7 minute de joc) și-a creat ocazii de poartă și a arătat determinare pe tot parcursul meciului, însă neatenția din finalul jocului i-a costat și au început anul cu o înfrângere.

În prima repriză, Szekely a avut cea mai mare ocazie de gol, nereușind să înscrie din postura de singur cu portarul, însă s-a revanșat în debutul reprizei secunde (min. 49) când a scăpat singur spre poarta oaspeților, a driblat portarul ieșit în întâmpinare la marginea careului de 16 m și a marcat pentru 1-0 în poarta goală. După marcarea golului, Szekely și Cocian au fost aproape să dubleze avantajul Unirii, însă au ratat iar cei care au marcat au fost oaspeții, Florin Truta reușind să egaleze în minutul 65. Golul oaspeților a liniștit oarecum jocul celor două echipe și, odată cu trecerea timpului, meciul părea că merge spre un rezultat de egalitate, însă, în minutul 90+2, Potor David a marcat pentru Reghin și oaspeții au plecat cu toate puncte de la Tășnad.

La meciul de azi, antrenorul Cristian Popa nu s-a putut baza pe trei jucători: Florin Palinceac (suspendat), Vincze David (bolnav) și Virag Szilard (accidentat).

Etapa următoare, vineri, 8 martie, FC Unirea Tășnad va juca în deplasare la ocupanta locului 5 din Serie, Sănătatea Cluj. În meciul tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 2-2.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 16 | FC Unirea Tăşnad 1 – 2 CSM Avântul Reghin (0-0)

Marcatori: Szekely Krisztian/Florin Truta și David Potor;

Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Dreve Dan Florin (Cluj-Napoca);
Asistenți: Bălan Marius (Dej) și Cîmpeanu Petrică Ionuț (Cluj-Napoca);
Observatori: Hotico Ion (Baia Mare) și Vancea Viorel (Oradea);
FC Unirea Tășnad: Anișoreac – Vincze L., Varga , Bălău (cpt), Tutuța, Cubaș, Silaghi, Cocian, Parnău, Szekely, Talpoș;
Rezerve: Kerezsi – Ziman, Pop, Suciu, Pușcașu, Catună;
Antrenori: Cristian Popa și Ovidiu Suciu;

Rezultate Liga3, Seria 5, etapa 16:
Vineri, 1 martie:
Gaz Metan Mediaş II 2 – 0 Sticla Arieşul Turda (1-0)
CFR Cluj II 2 – 1 ACS Unu Fotbal Gloria (1-0)
AFC Odorheiu Secuiesc 3 – 2 Unirea Dej (1-1)
Sâmbătă, 2 martie:
FC Unirea Tăşnad 1 – 2 Avântul Reghin (0-0)
AFC Hărman 0 – 1 Sănătatea Cluj (0-0)
ACS Fotbal Comuna Recea 10 – 0 MSE Târgu Mureş (6-0)
CS Iernut 0 – 5 Minaur Baia Mare (0-1)
Duminică, 3 martie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râşnov  (ora 15:00)

Clasament Liga 3, Seria 5:

1. ACS Fotbal Comuna Recea 40 puncte
2. Minaur Baia Mare 35 puncte