Tășnădenii au pierdut meciul disputat astăzi în fața celor de la AFC Hărman și au căzut din nou pe loc retrogradabil, cele două echipe făcând rocadă în clasamentul seriei.

Jocul de astăzi disputat pe Stadionul Unirea din Tășnad era decisiv pentru echipa pregătită de Marius Bălău în vederea evitării retrogradării, cele două echipe fiind vecine de clasament, Unirea locul 12 (30 puncte), iar AFC Hărman locul 13 (29 puncte), însă oaspeții s-au impus cu scorul de 2-1 și au trecut peste Unirea în clasament.

Meciul de azi a început foarte bine pentru tășnădeni, Krisztian Szekely deschizând scorul după doar cinci minute de joc și părea că Unirea va obține victoria mult dorită. Oaspeții nu au cedat lupta și după o jumătate de oră de joc au reușit să egaleze prin Diego Alupoe, iar în repriza secundă Iosif Netbai a marcat și a întors rezultatul în favoarea Hărmanului (min. 65). Până la final nu s-a mai marcat și oaspeții au plecat cu toate cele trei puncte, au urcat pe locul 12 în clasamentul seriei, iar Unirea Tășnad a coborât pe locul 13, primul loc retrogradabil.

Etapa următoare Unirea Tășnad va primi vizita liderului AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, care  dacă câștigă la Tășnad promovează matematic în Liga 2.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 28 | FC Unirea Tăşnad 1 – 2 AFC Hărman (1-1)
Marcatori: Krisztian Szekely (min. 5) / Diego Alupoe (min. 30), Iosif Netbai (min. 65);
Stadion: Unirea (Tăşnad – Satu Mare);
Arbitru: Szekely Zoltan (Baia Mare);
Asistenți: Muresan Cristian (Maramureş) și Tarba Gheorghe Vasile (Maramureş);
Observatori: Arsa Emil (Arad) și China Ion Nicolae (Baia Mare);