Unirea Tășnad a suferit cea mai usturătoare înfrângere din returul sezonului 2018/2019, în această după-amiază, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare.

Echipa pregătită de Cristi Popa a fost învinsă cu scorul de 4-0, după ce la pauză scorul a fost egal, 0-0. Din păcate, după o oră de joc în care putem spune că s-a jucat de la egal, la egal, a urmat o perioadă de 15 minute în care băimărenii au marcat de patru ori și totul a fost pierdut pentru tășnădeni. Primul gol al partidei a fost marcat de fostul jucător al Unirii, Raul Stanciu (min. 60), Răzvan Lupu a dublat avantajul Minaurului, opt minte mai târziu, după care, în minutul 71, sătmăreanul Ciprian Brata a înscris pentru 3-0, iar Sorin Şerban a închis tabela cu 15 minute înainte de finalul jocului.

Pentru tășnădeni urmează o perioadă foarte aglomerată, marți urmând să primească vizita vecinei de clasament, Unirea Dej (locul 11), după care, vineri, 12 aprilie, va juca în deplasare la AFC Odorheiu Secuiesc.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 21 | Minaur Baia Mare 4 – 0 FC Unirea Tăşnad (0-0)
Marcatori: Raul Stanciu (min. 60), Răzvan Lupu (min. 68), Ciprian Brata (min. 71), Sorin Şerban (min. 75);
Stadion: Viorel Mateianu (Baia Mare);
Arbitru: Lădar Razvan (Zalău);
Asistenți: Popa Daniel (Aiud) și Cozorici Ioan (Zalău);
Observatori: Szanto Lorant (Târgu Mureş) și Moga Leontin (Zalău);
FC Unirea Tăşnad: Anişoreac – L. Vincze, Varga, Cătuna, Tutuţa, R. Silaghi, Cubaş, Cocian, C. Pop, Szekely, D. Vincze;
Antrenori: Cristi Popa şi Ovidiu Suciu;

Rezulate Liga 3, Seria 5, etapa 21:
Vineri, 5 aprilie:
CFR Cluj II 1 – 2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc(0-2)
AFC Odorheiu Secuiesc 4 – 0Gaz Metan Mediaş II (2-0)
Unirea Dej 0 – 0 AFC Hărman
Minaur Baia Mare 4 – 0FC Unirea Tăşnad (0-0)
ACS Unu Fotbal Gloria 0 – 1 Olimpic Cetate Râşnov(0-1)
MSE Târgu Mureş 0 – 5 Avântul Reghin(0-2)
Sticla Arieşul Turda 2 – 0Sănătatea Cluj (0-0)
Sâmbătă, 06 aprilie (ora 17:00):
CS Iernut – ACS Fotbal Comuna Recea

Clasament Liga 3, Seria 5:
1. ACS Fotbal Comuna Recea 49p
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 49p
3. Minaur Baia Mare 43p