Liga 3 | Unirea Tășnad a obținut un rezultat de egalitate pe finalul meciului cu CFR Cluj II

Jucătorii pregătiți de Cristi Popa au obținut astăzi un rezultat de egalitate în fața echipei a doua a celor de la CFR Cluj și au făcut uitată înfrângerea neașteptată de săptămâna trecută de la Iernut.

Meciul jucat pe Stadionul Unirea din Tășnad a început bine pentru Unirea, Raul Silaghi deschizând scorul cu o lovitură de cap după o centrare foarte bună venită de la Ciul (min. 8). După primirea golului oaspeții au preluat conducerea jocului și au avut o posesie mai bună, însă fără prea multe realizări pe faza ofensivă, tășnădenii în schimb având câteva contre rapide pe partea lui Ciul, dar și acestea fără rezultat pe tabelă. Înainte cu cinci minute de pauză, după un atac prelungit al oaspeților, purtat de pe o parte pe alta a terenului și o pasă greșită a lui Parnău, clujenii egalează prin Valentin Costache și cele două echipe intră la cabine la egalitate, 1-1.

În partea a doua a meciului echipa pregătită de Alin Minteuan a întors rezultatul și a trecut la conducere prin golul marcat de Mailat, după ce arbitrul a acordat un penalty la o intervenție a lui Vădan la unul dintre atacanții clujeni, 1-2. Tășnădenii au reușit egalarea în ultimul minut de joc, Marius Bălău a trimis mingea din fața propriului careu de 16 m dincolo de jumătatea ternului, un jucător clujean a trimis cu capul spre propriul careu, portarul Adrian Rus a ieșit să degjeze, însă a dat pe lângă minge, iar Nemeș atent a înscris de la marginea careului în poarta goală și Unirea a reușit un egal prețios în fața celor de la CFR Cluj II.

Etapa viitoare, FC Unirea Tășnad va juca în deplasare la liderul seriei, ACS Fotbal Comuna Recea.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 10 | FC Unirea Tăşnad 2 – 2 CFR Cluj II (1-1)
Arbitru: Popa Sergiu (Aiud);
Asistenți: Pantea Sebastian (Arad), Zifceac Ludovic (Aleşd);
Observatori: Marchis Traian (Baia Mare) și Daicu Aurel (Suceava);

FC Unirea Tăşnad: Kereszi Casian – Mark Parnău, Varga Marcusz, Szekely Krisztian, Vincze David, Mădălin Bolba, Adrian Ciul, Călin Vădan, Raul Silaghi, Cosmin Anton, Marius Bălău (cpt.);
Rezerve: Florin Gorbe – Denis Cubaș, Angelo Cocian, Pavel Nemeș,Vincze Levente, Florin Palinceac;
Antrenor: Cristian Popa;

CFR Cluj II: Adrian Rus – Daniel Pârv, Kereki Mihai (cpt.), Paul Potra,Rareș Ispas, Adrian Pop, Sebastian Petruș, Cătălin Itu, Sebastian Mailat, Valentin Costache, Mihai Cazan;
Rezerve: Hindrich Otto, Bogdan Hilandru, Antoniu Giurgean, Adrian Șter, Alexandru Petruș, Essel John Kofi, Ionuș Rus;
Antrenor: Alin Minteuan;

Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 10:
Vineri, 26 octombrie:
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 5 – 0 Gaz Metan Mediaş II (2-0)
Avântul Reghin 2 – 0 AFC Odorheiu Secuiesc (2-0)
Sănătatea Cluj 3 – 1 Unirea Dej (2-1)
Sticla Arieşul Turda 2 – 2 Minaur Baia Mare (2-1)
MSE Târgu Mureş 1 – 1 ACS Unu Fotbal Gloria (0-0)
Sâmbătă, 27 octombrie:
AFC Hărman 0 – 3 ACS Fotbal Comuna Recea (0-2)
FC Unirea Tăşnad 2 – 2 CFR Cluj II (1-1)
Olimpic Cetate Râşnov 3 – 0 CS Iernut (2-0)

CLASAMENT Liga 3, Seria 5:
1. ACS Fotbal Comuna Recea 24 puncte
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 22 puncte
3. Minaur Baia Mare 22 puncte