După cele două înfrângeri categorice suferite în ultimele două etape, fotbaliștii tășnădeni s-au impus în această după-amiază pe terenul penultimei clasate, Gaz Metan Mediaş, și a urcat două locuri în clasamentul seriei.

După o primă repriză albă, echipa pregătită de Marius Bălău s-a dezlănțuit în partea a doua a jocului și a marcat de trei ori. Mark Parnău a deschis scorul imediat după startul reprizei, Angelo Cocian, venit de pe bancă, a dublat avantjul Unirii în minutul 65, iar Călin Pop, venit și el de pe bancă, a închis tabela cu golul marcat înainte cu două minute de finalul jocului.

În urma rezultatelor înregistrate în cadrul acestei etape intermediare, FC Unirea Tășnad a urcat pe locul 11 al seriei a cincea, cu 30 puncte (8 victorii, 6 egaluri și 13 înfrângeri).

Sâmbătă, de la ora 18:00, în cadrul etapei 28, jucătorii tășnădeni vor întâlni în fața propriilor suporteri vecina de clasament, AFC Hărman, iar în cazul unei victorii se pot îndepărta de zona retrogradării.

Liga 3 | Seria 5 | Etapa 27 | Gaz Metan Mediaş II 0 – 3 FC Unirea Tăşnad (0-0)
Marcatori: Mark Parnău (min. 49), Angelo Cocian (min. 65), Călin Pop (min. 88);
Stadion: Sparta (Mediaş – Sibiu)
Arbitri: Lădar Razvan (Zalău);
Asistenți: Matica Marius (Oradea) și Pojar Paul (Cluj);
Observatori: Monea Dan (Aiud) și Pascanu Catalin (Cugir);
FC Unirea Tăşnad: Anișoreac – Palinceac, Varga, Bălău (cpt.), Cătuna, Silaghi R., Cubaș (min. 85, Talpoș), Suciu (min. 46, Cocian), Szekely, Părnau (min. 72, Virag), Vincze D. (min. 65, Pop C);
Rezultate Liga 3, Seria 5, etapa 27:
Marți, 7 mai:
AFC Hărman 0 – 2 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (0-2)
ACS Fotbal Comuna Recea 4 – 0 Olimpic Cetate Râşnov (2-0)
CFR Cluj II 2 – 2 Avântul Reghin (2-1)
CS Iernut 1 – 5 Sănătatea Cluj (0-2)
AFC Odorheiu Secuiesc 1 – 2 Sticla Arieşul Turda (1-0)
Unirea Dej 5 – 1 MSE Târgu Mureş (3-0)
Minaur Baia Mare 1 – 1 ACS Unu Fotbal Gloria (1-0)
Miercuri, 8 mai:
Gaz Metan Mediaş II 0 – 3 FC Unirea Tăşnad (0-0)
Clasament Liga 3, Seria 5:
1. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 67p
2. ACS Fotbal Comuna Recea 65p
3. Minaur Baia Mare 51p