CSM Satu Mare, cu Bernice Mosby în mare formă, și-a luat revanșa în fața echipei BK Žabiny Brno, liderul Grupei B din Liga Europei Centrale (CEWL), câștigând la o diferență de nouă puncte jocul din Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare.

În meciul tur, disputat în urmă cu două luni, echipa din Cehia a administrat CSM-ului sătmărean cea mai usturătoare înfrângere din ultimii ani, 105-65.

Sătmărencele au câștigat cu scorul de 75-66, pe sferturi: 24-16, 18-19, 19-13, 14-18, americanca Bernice Mosby fiind cea mai bună jucătoare de pe teren, aproape jumătate dintre punctele CSM-ului fiind marcate de ea. În medie, în fiecare minut pe care Bernice Mosby l-a petrecut pe teren (34,39 min), a marcat un punct, la pauza mare având marcate 24 puncte, apoi a mai adăugat încă 10 și a încheiat meciul cu 34 puncte. Alina Podar a marcat 11 puncte, Iuliia Gladkova 10 puncte, iar căpitanul Andreea Olah-Orosz a reușit 8 puncte.

Antrenorul Mauro Procaccini a început meciul cu Alina Podar, Carla Popescu, Andreea Olah (Orosz), Bernice Mosby și Brittany Denson, iar pentru echipa din Cehia primul cinci a fost format din Janee Thompson, Justina Matuzonyte, Michaela Vackova, Michaela Vondrackova și Beata Adamcova.

Pentru CSM Satu Mare este a doua victorie consecutivă din Cupa Europei Centrale (CEWL), după ce săptămâna trecută au reușit primul succes al sezonului, 68-45 (pe sferturi 12-16, 12-9, 13-24, 8-19) în deplasare la Spirou Ladies Charleroi. Sătmărencele au pierdut primele două jocuri din cadrul Ligii Europei Centrale, încasând peste 100 puncte de la Žabiny Brno, în primul meci din CEWL (105-65) și a pierdut la limită, 71-70, jocul doi din CEWL, cu SBŠ Ostrava. CSM Satu Mare va disputa următoarele două jocuri europene în deplasare, ambele cu Pharmaserv Marburg, în 7 și 8 ianuarie.

Sâmbătă, de la 18:00, CSM Satu Mare va juca în Sala Sporturilor Târgu Secuiesc cu ACS KSE Tg. Secuiesc. Meciul va conta pentru etapa a VIII-a din Grupa Vest a LNBF.

CEWL | CSM Satu Mare 75 – 66 BK Žabiny Brno (24-16, 18-19, 19-13, 14-18)

Sala: LPS ”Ecaterina Both” (Satu Mare);

Arbitri: Laszlo Bukaresti, Amalia Marchiș, Dan Narcis;

Comisiar: Doru Vinasi;

CSM Satu Mare: Bernice Mosby 34 puncte, Alina Podar 11 puncte, Iuliia Gladkova 10 puncte, Andreea Olah-Orosz 8 puncte, Flavia Ferenczi 5 puncte, Andreea Huțanu 4 puncte, Carla Popescu 3 puncte, Brittany Denson;

Antrenor: Mauro Procaccini;

BK Žabiny Brno: Thompson 12 puncte, Zohnova 12p, Vondrackova 9p, Zaplatova 9p, Adamcova 8p, Stoupalova 7p, Matuzonyte 3p, Galickova 2 p, Hamzova, Krivankova;