Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat la o diferență de 20 puncte meciul jucat pe terenul ocupantei locului trei din Seria Vest, ACS KSE Târgu Secuiesc, în etapa a 8-a din grupa Vest a LNBF și rămâne pe primul loc în clasamentul seriei.

Sătmărencele au câștigat la o diferență de 20 de puncte, 80-60, pe sferturi: 23-19, 12-20, 18-13, 7-28, grație ultimului sfert în care au reușit să înscrie 28 puncte și au încasat doar 7 puncte. La pauza mare, jucătoarele din Târgu Secuiesc conduceau cu 39-35, iar înainte de intrarea în sfertul patru, gazdele aveau avantaj de un punct, 53-52. Andreea Olah (Orosz) a fost cea mai bună marcatoare a CSM-ului, cu 24 de puncte marcate + 4 pase decisive, Alina Podar a înscris 19 puncte, iar Bernice Mosby a marcat 15 puncte + 12 recuperări.

CSM Satu Mare joacă sâmbătă, 21 decembrie, în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare, cu BC Sirius Târgu Mureș, iar luni, 23 decembrie, de la ora 18:00, tot la Satu Mare, se va juca meciul tur din cadrul Cupei României, contra campioanei ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe.

LNBF | Etapa 8 | ACS KSE Târgu Secuiesc 60 – 80 CSM Satu Mare (23-19, 12-20, 18-13, 7-28)

Sala: Sporturilor Târgu Secuiesc

Arbitri: Vlad Potra, Sandulache Mihai, Diana Oprea;

Comisar FRB: Bogdan Badilă;

ACS KSE Tg. Secuiescu: Kaila Mobley 14 puncte, Jade Quenee Vega 9p, Hanna Holinka Miklos 9p, Ramona Elena Danalache 8p, Iringo Debreczi 7p, Kinga Reka Domokos 7p, Timea Czimbalmos  6p, Kriszta Kozman, Kriszta Tuchilus;

Antrenor: Alpar Farkas;

CSM Satu Mare: Andrea Olah 24 puncte, Alina Podar 19p, Bernice Mosby 15p, Andreea Huțanu 8p, Anisia Croitoru 5p, Carla Popescu 3p, Iulia Gladkova 2p, Adina Pop 2p, Flavia Ferenczi 2p, Renata Szmutku, Anamaria Kadar;

Antrenor: Mauro Procaccini;